Ο Ζαμπά κόντρα στον Άγιαξ

LIVE: Πρoκριματικά Champions League Άγιαξ - ΠΑΟΚ

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
0 10

Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται στο Άμστερνταμ απέναντι στον Άγιαξ για τον επαναληπτικό του γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League και έχει ως στόχο την πρόκριση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά το 2-2 της Τούμπας θα παίξει στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» με στόχο την πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, έχοντας σαφές δύσκολο έργο απέναντι στην ολλανδική ομάδα που έφτασε πέρσι μέχρι τα ημιτελικά.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς βρέθηκε να χάνει με 1-0, αλλά έκανε την ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη δέχθηκε με περίεργο τρόπο την ισοφάριση που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ομως, οι ασπρόμαυροι πιστεύουν στην πρόκριση ξέροντας ήδη ποιος είναι ο πιθανός τους αντίπαλος ένα βήμα πριν την είσοδο στους ομίλους του Champions League.

Ο προπονητής του Άγιαξ, Έρικ Τεν Χαγκ έκανε γνωστό στη συνέντευξη Τύπου πως δεν θα... κάτσει στο σκορ του πρώτου αγώνα και θα παίξει επιθετικά μέσα στην έδρα του για να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση έχοντας για μεγάλο όπλο τον Μαροκινό, Ζιγέχ, ο οποίος πρόσφατα ανανέωσε το συμβόλαιο του με τον «Αίαντα» μέχρι το 2022.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε στο πρώτο ματς πως μπορεί να κοντράρει τον Άγιαξ και να βοηθήσει την Ελλάδα να πάρει βαθμούς στην ειδική βαθμολογία της UEFA. Πάντως, αν ο «δικέφαλος» αποκλειστεί θα έχει και δεύτερη ευκαιρία μέσω του Europa League, ενώ αν περάσει το εμπόδιο της ολλανδικής ομάδας θα βρει στον δρόμο του το νικητή του Κάραμπαγκ - ΑΠΟΕΛ.

Την ίδια ώρα με τον ΠΑΟΚ αγωνίζεται και ο Ολυμπιακός για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, φιλοξενώντας στο «Καραϊσκάκης» την Μπασακσεχίρ και μετά τη νίκη του με 1-0 στην Κωνσταντινούπολη έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

• 23:16

85' Γκολ για τον Άγιαξ 3-1

Ευστόχησε σωστά ο Τάντιτς

• 23:16

Νέο πέναλτι για τον Άγιαξ

Πάλι για σπρώξιμο

• 23:13

83' Κόρνερ για τον Άγιαξ

• 23:13

Ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ για την ισοφάριση

• 23:11

79' Γκολ για τον Άγιαξ 2-1

Ο Ταλιαφίκο βρέθηκε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή και νίκησε με κεφαλιά τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη

• 23:10

78' Νέο κόρνερ από κεφαλιά του Βαρέλα

• 23:09

77' Αλλαγή για τον Άγιαξ. Εκτός ο Νέρες, μέσα ο Χούντελααρ

• 23:06

77' Κόρνερ για τον Άγιαξ σε μεγάλη ευκαιρία του

• 23:04

Η ευκαιρία του Νέρες

• 23:02

71' Εκτός ο Ζαμπά, μέσα ο Λημνιός

• 23:02

70΄ Πάλι ο Πασχαλάκης σε κόρνερ

• 23:00

69' Νέο σουτ του Νέρες, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης

• 22:59

67' Κομπίνα για τον Άγιαξ με τον Μαρτίνες να μην μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη. Νέο κόρνερ

• 22:59

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άγιαξ

• 22:58

66' Πιέζει ο Άγιαξ

• 22:58

66' Εδιωξε με το κεφάλι ο Ελ Καντουρί

• 22:57

65΄ Σουτ του Ζιγέχ, σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

• 22:57

65' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη

• 22:55

63' Εκτός ο Πέλκας, εντός ο Σφιντέρσκι

• 22:53

60΄Κίτρινη κάρτα στον Ντεστ

• 22:51

Νέα αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, χάθηκε ευκαιρία για κάτι καλό

• 22:50

58' Κόρνερ για τον Αγιαξ

• 22:48

Η επέμβαση του Πασχαλάκη νωρίτερα

• 22:46

53' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

Ένα άγγιγμα χρειαζόταν και θα γινόταν το 1-2

• 22:44

52' Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρία

• 22:40

Παραλίγο να χάσει τη μπάλα από τα χέρια του ο Ελληνας τερματοφύλακας και να κάνει δώρο το 2-1

• 22:40

47' Νέα εξαιρετική επέμβαση του Πασχαλάκη

• 22:13

42' Πάλι εκτελεστής θα είναι ο Τάντιτς

• 22:09

41' Νέο πέναλτι για τον Αγιαξ

Χέρι του Μπίσεσβαρ

• 22:07

38' Νέα επέμβαση του Πασχαλάκη σε προβολή του Ταλιαφίκο

• 22:03

33' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για απευθείας για τον Αγιαξ

• 22:02

32' Το έπιασε ο Πασχαλάκης

Ο Τάντιτς δεν σκόραρε από την άσπρη βούλα

• 22:01

30' Πέναλτι για τον Άγιαξ

Ο Πασχαλάκης έδιωξε εκπληκτικά σουτ του Ζιγέχ, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά και το Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Νέρες και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι

• 22:00

30' Κεφαλιά του Φέλτμαν μέσα από την μικρή περιοχή πέρασε ψηλά άουτ

• 21:59

29΄Βγήκε με τις γροθιές και έδιωξε ο Πασχαλάκης

• 21:58

28' Φάουλ για σέντρα για τον Άγιαξ

• 21:57

26' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνες

Για σκληρό μαρκάρισμα

• 21:55

23' Ο Ολλανδός Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε με το εξωτερικό τον Ονάνα

Αγαλμα έμεινε ο τερματοφύλακας του Άγιαξ

• 21:54

Γκολ για τον ΠΑΟΚ 0-1

• 21:53

Και ο Ιβάν Σαββίδης βρίσκεται στο γήπεδο

• 21:51

21' Ο Μάτος πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε ψηλά.

• 21:51

20' Σουτ του Πέλκα έδιωξε ο Ονανα σε κόρνερ

• 21:50

20΄Φάουλ για τον ΠΑΟΚ λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή. Ευκαιρία να ανέβει ο δικέφαλος

• 21:49

19' Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται να περάσει το κέντρο

• 21:46

17' Ο Αγιαξ προσπαθεί, αλλά δεν βρίσκει διαδρόμους

• 21:45

Το τετ α τετ που έδιωξε ο Πασχαλάκης

• 21:44

13΄Στην αντεπίθεση έφυγε ο ΠΑΟΚ με τον Ακπομ να σουτάρει ψηλά άουτ

• 21:43

13' Πέρασε ο κίνδυνος

• 21:42

12' Νέο κόρνερ για τον Αγιαξ

• 21:42

11' Φοβερή ενέργεια για τον Άγιαξ, έδιωξε το τετ α τετ του Φαν Ντε Μπέεκ ο Πασχαλάκης σε κόρνερ

• 21:40

10' Ωραίο ματς στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο

• 21:40

Μια ωραία ενέργεια του Ζιγέχ

• 21:38

8' Πάνω κάτω η μπάλα

• 21:38

7΄Επικίνδυνη φαση, έδιωξε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ

• 21:36

7' Πιέζει ψηλά ο ΠΑΟΚ

• 21:36

Κατάμεστο το γήπεδο

• 21:35

4' Σέντρα του Ζιγέχ, εδιωξε ο Πέλκας

• 21:34

4' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα για τον Άγιαξ

• 21:32

Δυνατά στα πρώτα δευτερόλεπτα μπήκε ο ΠΑΟΚ

• 21:31

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Με ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ αν προκριθεί ο ΠΑΟΚ

Το ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με τον Άγιαξ.

Φερέιρα: Ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάμε, όλα είναι πιθανά

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ στη συνέντευξη Τύπου μετά το 2-2 με τον Άγιαξ έδωσε σύνθημα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Άμστερνταμ την επόμενη εβδομάδα (Τρίτη 13/08).
  • 21:02

Αν ο ΠΑΟΚ δεν καταφέρει να προκριθεί θα έχει δεύτερη ευκαιρία στο Γιουρόπα Λιγκ

Η κλήρωση του Europa League στο Μονακό

Κλήρωση πλέι οφ Europa League: Βατή για ΠΑΟΚ και Άρη, δύσκολη για ΑΕΚ, Ατρόμητο

Η κληρωτίδα έφερε στον δρόμο των νταμπλούχων, αν αποκλειστούν από τον Άγιαξ, μία εκ των Σλόβαν Μπρατισλάβας ή Ντάνταλκ, ενώ η ΑΕΚ παίζει με Σπάρτα Πράγας ή Τράμπζονσπορ.
  • 21:01

Η προθέρμανση των παικτών του ΠΑΟΚ

• 20:59

Ήδη το ΑΠΟΕΛ νικάει με 2-0 στο Αζερμπαϊτζάν της Κάραμπαγκ και έχει αποτέλεσμα πρόκρισης στα πλέι οφ

Το ζευγάρι διασταυρώνεται με το Άγιαξ - ΠΑΟΚ

• 20:58

Η Ελλάδα θέλει βαθμούς στην ειδική βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ καθώς η Κύπρος απομακρύνεται

Το λογότυπο της UEFA

Βαθμολογία UEFA: Παρέμεινε στην 15η θέση η Ελλάδα

Η ευρωπαϊκή εβδομάδα είχε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα για τις ελληνικές ομάδες και η Ελλάδα έμεινε κοντά στην Κύπρο στη βαθμολογία της UEFA.
  • 20:52

Οι τερματοφύλακες του Άγιαξ βγήκαν για προθέρμανση

• 20:51

Το γήπεδο θα είναι γεμάτο σημαιάκια με το σήμα του Άγιαξ καθώς μοιράστηκαν 55.000 στους φίλους του Αίαντα

• 20:49

Ο προπονητής του Άγιαξ είπε από χθες για τις προθέσεις του

Ο Έρικ Τεν Χαγκ

Τεν Χαγκ: Θα παίξουμε επιθετικά με τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται την Τρίτη από τον Άγιαξ για τον επαναληπτικό του γ΄προκριματικού γύρου του Champions League και ο «Αίαντας» θα παίξει επιθετικά.
  • 20:46

Στο Άμστερνταμ μπορεί να βρέχει αλλά η οροφή του γηπέδου είναι και θα παραμείνει κλειστή

• 20:46

Μια γροθιά οι παίκτες του ΠΑΟΚ

• 20:44

Την ίδια ώρα αγωνίζεται και ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκης με τη Μπασακχεσίρ

Οι Πειραιώτες είχαν επικρατήσει στο πρώτο ματς στην Πόλη με 1-0 και θα ξεκινήσουν με τους Σα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά, Μασούρας, Γκερέρο

• 20:43

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης είχε περίεργη κόμμωση στο πρώτο παιχνίδι, να δούμε πως θα παρουσιαστεί στη ρεβάνς

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης στο ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Viral: Η νέα κόμμωση του Πασχαλάκη – Φωτογραφία

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ στον αγώνα με τον Άγιαξ στην Τούμπα εμφανίστηκε με νέα κόμμωση που συζητείται ήδη στα social media, έχοντας γίνει και τα ανάλογα memes.
  • 20:42

Τα στιγμιότυπα του πρώτου ματς

Φάση από το ματς ΠΑΟΚ - Άγιαξ 2-2

Βίντεο: Τα στιγμιότυπα του ΠΑΟΚ – Άγιαξ 2-2

Δείτε όλες τις φάσεις και τα τέσσερα γκολ που σημειώθηκαν στο ισόπαλο 2-2 των νταμπλούχων Ελλάδος με τους Ολλανδούς στο γήπεδο της Τούμπας για τον γ' προκριματικό του Champions League.
  • 20:40

Σε πάρα πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος

• 20:39

Με αυτή τη φανέλα θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ

• 20:39

Ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του βόλτα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα»

• 20:38

Ιδού και τα αποδυτήρια του Αίαντα

• 20:37

Με αυτές τις εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο Άγιαξ

• 20:36

Από την άλλη πλευρά, στον πάγκο για τον Άγιαξ είναι οι: Βαρέλα, Σκχουρς, Βελάσκεζ, Χούντελαρ, Πρόμις, Ντεστ, Ντε Βιτ

• 20:36

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ βρίσκονται οι: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Σβιντέρσκι, Λημνιός, Μίσιτς, Γκόμες, Στοχ

• 20:35

Η εντεκάδα του Άγιαξ: Ονάνα, Βέλτμαν, Φαν ντε Μπεκ, Νέρες, Τάντιτς, Μαζράουι, Μπλιντ, Μάριν, Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο

• 20:34

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε για τον ΠΑΟΚ τους εξής 11: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Πέλκας, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ, Γιαννούλης, Εσίτι, Ακπόμ, Ζαμπά

• 20:32

Το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Τούμπα είχε λήξει ισόπαλο με 2-2

Φάση με τον Λέο Ζαμπά στο ματς ΠΑΟΚ - Άγιαξ

«Χ»αμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

Οι νταμπλούχοι δέχτηκαν δύο φθηνά γκολ, έπαιξαν μισή ώρα ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου στην Τούμπα, όμως το τελικό 2-2 αφήνει ευχαριστημένο τον Άγιαξ ενόψει της ρεβάνς.