Ο Σεμέδο

Έστρωσε Σεμέ-δο πρόκρισης ο Ολυμπιακός

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
0 10

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπασάκχεσιρ με 2-0 και στο «Καραϊσκάκης» με σκόρερ τους Σεμέδο, Βαλμπουενά και πέρασε στα πλέι οφ του Champions League.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να υπερασπιστεί το 1-0 που πήρε στην Πόλη με γκολ του Μασούρα και απλά έπρεπε να μην χάσει από την Μπασάκχεσιρ στο Φάληρο. Οι ερυθρόλευκοι όχι μόνο δεν έχασαν, αλλά επικράτησαν εκ νέου επί των Τούρκων με 2-0 και είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 4' ο Γκιγέρμε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή. Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους Τούρκους που έχαναν την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη με τον Σα να αποκρούει κάθε προσπάθεια. Στο 8' ο Ρομπίνιο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Δυο λεπτά αργότερα, υπήρξε μεγάλη επέμβαση του Σα σε τετ α τετ του Βίτσκα και στην επαναφορά ο Κριβελί με κεφαλιά έστειλα τη μπάλα λίγο έξω. Στο 15΄ νέα πολύ μεγάλη απόκρουση του ο Σα σε επικίνδυνη φάση των Τούρκων! Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά στο 42΄με φοβερό σουτ του Μασούρα να μην βρίσκει εστία.

Άλλος Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός παρουσίασε το καλό του πρόσωπο και στο 49' απείλησε με τον Βαλμπουενά με το σουτ του να πηγαίνει λίγο έξω από την εστία. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι άνοικαν το σκορ με τον Ρούμπεν Σεμέδο. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ με τον Γκερέρο να παίρνει την κεφαλιά, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Σεμέδο μπήκε με την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Στο 58' η Μπασάκχεσιρ απείλησε από εκτέλεση φάουλ του Βίτσκα με τον Σα να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Ολυμπιακός καθάρισε την υπόθεση νίκη είκοσι λεπτά αργότερα, όταν ο Ραντζέλοβιτς με εξαιρετική ντρίμπλα κέρδισε την ανατροπή και πέναλτι. Ο Βαλμπουενά δεν αστόχησε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στέλνοντας τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Champions League.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (89' Κούτρης), Μασούρας, Βαλμπουενά (82' Καμαρά), Ποντένσε (68' Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Μπασακχεσίρ: Γκιουνόκ, Κλισί, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Καϊσάρα, Βίστκα, Αταμά (59' Μπα), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (46' Αρντό), Κριβέλι (75' Γκούλμπραντσεν).