Ο Τάντιτς κόντρα στον ΠΑΟΚ

Τον έστησε στα 11 βήματα

© Φωτογραφία : Intime Sports
0 01

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στο μεγαθήριο του Άγιαξ και ηττήθηκε με 3-2 στο Άμστερνταμ και θα συνεχίσει την πορεία του στα πλέι οφ του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 2-2 της Τούμπας μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης δείχνοντας πως δεν φοβάται τον περσινό παραλίγο φιναλίστ του Champions League και τον κοίταξε κατάματα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Πάντως, ο Αίαντας ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν στο 11΄ ο Φαν Ντε Μπέεκ βγήκε τετ α τετ με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Από ωραίος, μοιραίος ο Μπίσεσβαρ

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά με τον Ακπομ να φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Η προειδοποιητική βολή του Άγγλου φορ δεν ξύπνησε τους γηπεδούχους που έμειναν άγαλμα στο 23΄ με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να γίνεται κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με μαεστρικό εξωτερικό σουτ άφησε τον Ονάνα να κοιτάζει όρθιος την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 0-1 του ΠΑΟΚ μέσα στο Άμστερνταμ.

Ο Άγιαξ, όπως ήταν λογικό, ανέβηκε για να σκοράρει αφού το 1-0 δεν ήταν σκορ πρόκρισης και πίεζε συνεχώς τον δικέφαλο. Στο 30΄ Πασχαλάκης έδιωξε εκπληκτικά σουτ του Ζιγέχ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά και στο κατέβασμα της ο το Ελ Καντουρί έσπρωξε τον Νέρες και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Έλληνας τερματοφύλακας, όμως, «ψάρεψε» τον Ντούσαν Τάντιτς και πέφτοντας στη δεξιά γωνία του κράτησε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν και πάλι ο ήρωας για την ομάδα της Θεσσαλονίκης καθώς με νέα επέμβαση έδιωξε προβολή του Ταλιαφίκο στην κλειστή γωνία του. Στο 42', ο ρέφερι έδειξε νέο πέναλτι για τον Άγιαξ σε χέρι του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή με τον Ολλανδό από ωραίος να γίνεται... μοιραίος στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Τάντιτς δεν αστόχησε για δεύτερη φορά και έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Πασχαλάκη γράφοντας το 1-1.

Το ίδιο σκηνικό στο β΄μέρος, τρίτο πέναλτι για τον Άγιαξ

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ να μην φοβάται τον αντίπαλο του και να τον κοιτάει κατάματα. Με... ήρωα τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που έδιωχνε ότι πήγε προς την εστία του. Ο δικέφαλος είχε την ευκαιρία του να σκοράρει αν κάποιος απλά άγγιζε την μπάλα μπροστά από την εστία.

Σε μια φάση αδράνειας στην άμυνα του ΠΑΟΚ στο 78΄, ο Ταλιαφίκο βρέθηκε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Αίαντα για το 2-1.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 85΄ο Άγγλος διαιτητής έδειξε για τρίτη φορά την άσπρη βούλα για τον Αγιαξ και ο Τάντιτς έκανε το 3-1.

Ακόμα και τότε ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-2 έχοντας και πάλι για σκόρερ τον Μπίσεσβαρ με μακρινό σουτ.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ έχει μια δεύτερη ευκαρία στα πλέι οφ του Europa League απέναντι στην Σλόβαν Μπρατισλάβας και όπως έδειξε και στα δύο ματς κόντρα στον Άγιαξ δεν έχει να φοβάται τίποτα.
ΑΓΙΑΞ (Ερικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουϊ, Μπλιντ, Μάριν (46’ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζίγετς, Ταλιαφίκο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (79’ Μίσιτς), Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.