Ο Βέλλιος με τον Ατρόμητο

Όνειρο ήταν και πάει για τον Ατρόμητο...

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
0 0 0

Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το αποτέλεσμα που πήρε στην Πολωνία και έχασε με 2-0 από τη Λέγκια στο Περιστέρι και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Ο Ατρόμητος μετά το 0-0 στη Βαρσοβία είχε την ευκαιρία για πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League φιλοξενώντας τη Λέγκια στο Περιστέρι, αλλά εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε δίκαια από την καλύτερη και πιο έτοιμη πολωνική ομάδα.

Κάτω από αφόρητη ζέστη και με λιγοστούς φίλους του Ατρομήτου στις κερκίδες ξεκίνησε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με πολύ πάθος για την πρόκριση. Στα πρώτα δέκα λεπτά η ομάδα του Περιστερίου έδωσε χώρο στη Λέγκια, η οποία για ένα δίλεπτο (7'-9') προσπαθούσε να απειλήσει με βαθιές μπαλιές στο κέντρο της άμυνας, αλλά ο Μέγιερι ήταν πάντα εκεί.

Το δοκάρι ο Ατρόμητος, το γκολ η Λέγκια

Στο 11΄έγινε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα με τον Μανούσο να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Βέλλιος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα με το τέρμα. Έξι λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ήταν άτυχος. Ο Ρόσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγιέσκι. Δύο λεπτά αργότερα, σχεδόν από την ίδια θέση, ο Ρόσα έβγαλε τη σέντρα αλλά ο πορτιέρο έδιωξε τη κεφαλιά σε κόρνερ.

Ο Ατρόμητος έχασε τις καλές ευκαιρίες, αλλά η Λέγκια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ 29'. Ο Καφού με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, πέρασε τον Καχίλα και έκανε την παράλληλα πάσα στον Στολάρσκι, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίτχυα του Μέγιερι. Η Λέγκια τρία λεπτά αργότερα απείλησε ξανά μετά από πάσα - δώρο των αμυντικών του Ατρομήτου, ο Κουλένοβιτς έκανε το σουτ αλλά δεν ζύγισε καλά τη μπάλα και πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, όταν στο 40' ο Μανούσος προσπάθησε να σουτάρει προ κενής εστίας, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Δείτε εδώ το Live της αναμέτρησης

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε νωθρά και το πλήρωσε. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Λέγκια έκανε το 2-0 και έσβησε τα όνειρα της ελληνικής ομάδας για πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Ο Λουκίνιας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γκβίλα με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 στο 62΄ με ωραία προσπάθεια, αλλά το σουτ του δεν πέρασε από τον Μέγερι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε καθώς τα πάντα είχαν κριθεί και τα τελευταία λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία. Οι Πολωνοί έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήραν μια εύκολη πρόκριση στην Ελλάδα, ενώ ο Ατρόμητος θα συνεχίσει τις προσπάθειες του στις εγχώριες διοργανώσεις μην μπορώντας να βοηθήσει την Ελλάδα στη βαθμολογία της UEFA.

Ατρόμητος: Μέγερι, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον (69’ Ούμπιδες), Καχίλα (58’ Ουγκράι), Χαρίσης, Ρόσα, Μανούσος, Βέλλιος (83’ Ενσικουλού).

Λέγκια Βαρσοβίας: Μαγέσκι, Στολάρσκι, Λέβτσουκ, Γεντρτσέτσικ, Ρότσα (62’ Βιέτσεσκα), Μαρτίνς, Καφού, Βέσοβιτς (68’ Ναγκί), Γκβίλια, Λουκίνιας (77’ Καρλίτο), Κουλένοβιτς.