04:08 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 10

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη Κράσνονταρ επικρατώντας με 4-0 και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Σε ένα κατάμεστο «Καραϊσκάκης» που έβραζε τόσο εντός, όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Κράσνονταρ για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα πλέι οφ του Champions League και πήρε τη νίκη με 4-0 που όχι μόνο του δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό της Τρίτης στη Ρωσία, αλλά θα πρέπει να σκέφτεται ήδη τους χρυσοφόρους ομίλους. Οι ερυθρόλευκοι για πέμπτο ματς δεν δέχθηκαν γκολ στην Ευρώπη!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν στο χορτάρι με σκοπό να πάρουν την κατοχή της μπάλας με το πρώτο σουτ εντός εστίας να γίνεται στο 9' από τον Γκιγέρμε χωρίς, όμως, να ανησυχήσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Δύο λεπτά αργότερα, η Κράσνονταρ φώναξε για πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR έδειξε «παίζεται».

Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και η Κράσνονταρ απειλούσαν μόνο με σουτ έξω από την περιοχή και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 15' με τον Μπουχαλάκη να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα κάπου να κοντράρει και να πηγαίνει στα πλαϊνά δίχτυα. Ένα τέταρτο, όμως, αργότερα οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ όταν χάρη σε ένα λάθος στη ρωσική άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο, ο οποίος με άψογο φαλτσαριστό σουτ με το δεξί από το ύψος της περιοχής και αριστερά έστειλε τη μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στην εστία του Σαφόνοφ για το 1-0!

Ο Ολυμπιακός ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε σημειώσει το 2-0, αλλά ο Ποντένσε αφού «άδειασε» τον Ραμίρες σούταρε με δύναμη και η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι του πορτιέρο.

Καθάρισε η... χρυσή αλλαγή

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν έπειτα από δύο λεπτά αγώνα και πάλι με τον Ποντένσε, αλλά ο Πορτογάλος εξτρέμ δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έλεγχε απόλυτα τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τη Κράσνονταρ, τουλάχιστον μέχρι το 68΄. Τότε, ο Μάρκους Μπεργκ δημιούργησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τους Ρώσους όταν έφυγε από κανονική θέση και σούταρε από μακριά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 76', ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στη θέση του Μασούρα και δύο λεπτά αργότερα ο νεαρός άσος των Πειραιωτών δικαίωσε τον προπονητή. Σε μια αντεπίθεση έφυγαν τέσσερις εναντίον τεσσάρων με τον Βαλμπουενά να δίνει την πάσα στον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και το δυνατό σουτ του κόντραρε στον Φιόλουσον και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ο Ποντένσε

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα και... υπνώτισε την Κράσνονταρ και πάλι με τον Ραντζέλοβιτς. Ο νεαρός άσος του Ολυμπιακού στο 85' με μια καταπληκτική έμπνευση και ξαφνικό συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 3-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο θρίαμβος της ελληνικής ομάδας ολοκληρώθηκε με τον Ποντένσε, όταν με ψηλοκρεμαστό πλασέ κρέμασε τον Σαφόνοφ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.