Φάση από το ματς της ΑΕΚ με την Τραμπζονσπόρ

Κακή η ΑΕΚ, ήττα με 3-1 από την Τραμπζονσπόρ

© Φωτογραφία : Intime sports/MATTHAIOS YORGOS
0 0 0

Η Ένωση θα πρέπει στη ρεβάνς της Τραπεζούντας να κάνει μεγάλη υπέρβαση για να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League μετά την εύκολη ήττα από τους Τούρκους στο ΟΑΚΑ.

Με χατ-τρικ του Κέιλεμπ Εκούμπαν η Τραμπζονσπόρ παρότι βρέθηκε στο 4’ πίσω στο σκορ νίκησε την ΑΕΚ στο άδειο ΟΑΚΑ με 3-1 και κρατά στα χέρια της την πρόκριση στους ομίλους του Europa League ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (29/08) στην Τραπεζούντα.

Η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο εξαφανίστηκε από το πρώτο 20λεπτο και μετά και με εξαίρεση τον Λιβάγια, όλοι οι παίκτες της εμφανίστηκαν κατώτεροι του μετρίου. Κακή αμυντική λειτουργία, ανύπαρκτο, δυστυχώς κέντρο, καθώς οι Κρίστιτσιτς και Ζεράλντες δεν έδωσαν κάτι παραπάνω όταν πέρασαν αλλαγή, με λίγα λόγια η ΑΕΚ ηττήθηκε δίκαια από μια ομάδα που ήταν καλύτερα προετοιμασμένη. Τα σύννεφα στην Ένωση μαζεύονται πολύ νωρίς και σε λίγες μέρες υπάρχει κι η πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την Ξάνθη…

Κιτρινό – μαυρα χάλια

Το γκολ του Λιβάγια στο 4’ (με τον Κροάτη στο μεταξύ να έχει δει κίτρινη στο 1’) αποδείχτηκε ότι μάλλον έκανε κακό στην ΑΕΚ. Οι παίκτες του Καρντόσο προσπάθησαν να χτίσουν στο γρήγορο προβάδισμα τους αλλά στις άλλες δύο καλές τους στιγμές με Ολιβέιρα στο 11’ και Λιβάγια (πάλι) στο 15’ δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0 και κάπου εκεί η ομάδα κατέρρευσε. Οι Τούρκοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς, κυκλοφόρησαν την μπάλα και χτύπησαν πολύ από τα άκρα, με τον Λόπες να έχει πολλά προβλήματα στην πλευρά του με Ενουακέμε και Νοβάκ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE της αναμέτρησης

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε ένα μάλλον τραβηγμένο πέναλτι στο 22’ για ανατροπή του Νοβάκ από τον Βράνιες, αλλά ευτυχώς ο Σόσα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Όμως οι Τούρκοι ήταν πλέον καλύτεροι και τελικά λίγο μετά έστω και με λίγη τύχη έκαναν το 1-1 στο 28’ με τον πολύ επικίνδυνο Εκούμπαν, από εκτέλεση κόρνερ. Η ΑΕΚ πελαγοδρομούσε από τη μέση και πίσω, με την Τραμπζονσπόρ να εκμεταλλεύεται πάλι ένα κόρνερ και τον Εκούμπαν στο 44’ να κάνει δύο τα δικά του γκολ και της ομάδας του. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά, ο Μπάρκας απέκρουσε το τετ-α-τετ του Σόρλοθ κρατώντας το σκορ στο 1-2 στο ημίχρονο. Η Ένωση μπορεί να είχε την κατοχή (54%) και πιο πολλές τελικές (10-5), όμως οι Τούρκοι είχαν και τις εντυπώσεις και την ουσία.

Μία από τα ίδια και 1-3

O Λιβάγια στο 54’ παραλίγο να νικήσει για δεύτερη φορά τον Τσακίρ, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ανεβάσει στροφές για την ισοφάριση, όμως τα αμυντικά κενά παρέμεναν και οι Τούρκοι ήταν «φωτιά» στην κόντρα. Ο Καρντόσο στο 61’ έκανε αλλαγή προσώπων περνώντας τον Κρίστιτσιτς αντί του Σιμάο, όμως το ματς είχε αποκτήσει έναν ρυθμό που δεν βόλευε την Ένωση, με τους Τούρκους μέσα σε δυο λεπτά (64’ και 65’) να απειλούν με Σόρλοθ και Ενουακέμε. Ο Πορτογάλος έβαλε και τον Ζεράλδες αντί του Βέρντε, αλλά η ΑΕΚ «έμπαζε» στον άξονα, ανασταλτικά και δημιουργικά παρά τις αλλαγές.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά έγινε το 1-3 στο 70’… Ο Ουμούρ βρήκε τον Εκούμπαν στα δεξιά και ο Γκανέζος με σουτ νίκησε τον Μπάρκα, κάνοντας χατ-τρικ, εξέλιξη απόλυτα δίκαιη βάσει της εικόνας του ματς.  Από 'κει και πέρα, θέλοντας και μη, η ΑΕΚ βγήκε μπροστά για το γκολ και είχε δυο καλές ευκαιρίες με τους Λιβάγια και Ζεράλντες. Το ρίσκο λίγο έλλειψε να κοστίσει κι ένα τέταρτο γκολ, αλλά ευτυχώς στο 88' ο Αβντιγιάι σούταρε άουτ από αριστερά και το τελικό σφύριγμα στο 90'+4' βρήκε νικητές τους Τούρκους με 1-3.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Βράνιες, Παουλίνιο, Σιμόες, Σιμάο (63’ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Βέρντε (65’ Ζεράλντες), Λιβάια, Ολιβέιρα (83’ Γιακουμάκης)

Τράμπζονσπορ (Ουνάλ Καραμάν): Ουγκουρτσάν, Νόβακ, Χοσεϊνί, Τουρκμέν, Ζοάο Περέιρα, Σόσα, Παρμάκ, Ομούρ, Εκουμπάν (92’ Σαρί), Νουακέμε (71’ Αβντίγια), Σέρλοτ (77’ Ερντογάν)