Ο Άκπομ απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας

Πλήρωσε ένα λάθος ο ΠΑΟΚ και τώρα... Θεσσαλονίκη

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τη μάχη των πλέι οφ του Europa League από την Μπρατισλάβα και με ένα μοιραίο λάθος έχασε με 1-0 και τώρα τρέχει για την πρόκριση.

Ο Άμπελ Φερέιρα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου του πρώτου ματς για τα πλέι οφ του Europa League πως κανένα ματς δεν είναι εύκολο και είχε απόλυτο δίκιο. Ο ΠΑΟΚ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας έχασε με 1-0 και τώρα περιμένει τους Σλοβάκους στην «καυτή» Τούμπα για το εισιτήριο που οδηγεί στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Χωρίς ρυθμό, αλλά με δοκάρι για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να δώσει γήπεδο στην Σλόβαν Μπρατισλάβας και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν τα κατάφερε και απειλούσε μόνο από μακριά. Μόλις στο 7΄, δημιουργήθηκε η πρώτη και μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζαμπά να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ με αριστερό σουτ από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το «Γ» της εστίας, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Στη συνέχεια η Σλόβαν έδωσε τη δική της απάντηση με τον Ντε Μάρκο, ο οποίος στο 10΄ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, αλλά δεν στόχευσε σωστά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε ρυθμό, δεν έβρισκε διαδρόμους και απλά απειλούσε από μακριά με τον Εσίτι στο 21΄ να πιάνει το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως, η μπάλα πέρασε σχεδόν ενάμιση μέτρο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γκρέιφ.

Ορεξάτος στην επανάληψη

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να σκοράρει και το έδειξε από τα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν στο 46' ο Μπίσεσβαρ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πέλκας δεν μπόρεσε εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα φωνάζοντας έντονα για πέναλτι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη όταν ο Πέλκας βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο της Σλόβαν Μπρατισλάβας αλλά το σουτ σταμάτησε στο σώμα του Γκρέιφ. Ο «δικέφαλος» είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα και η Σλόβαν Μπρατισλάβας είχε το ρόλο του κομπάρσου που προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις, αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους στα πρώτα λεπτά.

Λάθος και γκολ

Οι ασπρόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και απείλησαν ξανά στο 69' με τον Σφιντέρσκι, αλλά η κεφαλιά του στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έχασε τον έλεγχο του αγώνα και απειλήθηκε κυρίως από δικά του λάθη. Ένα από αυτό έφερε το γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε το βολέ με την μπάλα να φτάνει μέχρι την περιοχή του ΠΑΟΚ με τον Βαρέλα να γυρίζει στον Πασχαλάκη, αυτός να βγαίνει και να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του δίνοντας την ευκαιρία στον Σπόραρ να σκοράρει σε κενή εστία.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ εκτός από την πρεμιέρα της Super League, έχει να σκέφτεται και τον επαναληπτικό της Τούμπας που πρέπει να κάνει την ανατροπή για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Σλόβαν (Γιαν Κόζακ): Γκρέιφ, Καμπς (77’ Νόνο), Μόχα (87’ Ντάνιελ), Λιούμπισιτς, Σπόραρ, Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίκοφ, Τσάβριτς (53’ Ρατάο) , Ντε Μάρκο.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι (76’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (80’ Στοχ), Πέλκας (65’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.