Ο Ντε Αμορίμ σκοράρει στο ΑΕΚ - Ξάνθη

Απογοητευτική η ΑΕΚ έχασε και από την Ξάνθη

© Φωτογραφία : Intime Sports / VICHOS NIKOS
0 0 0

Από το κακό στο χειρότερο πάει η ΑΕΚ αφού μετά την τριάρα από την Τραμπζονσπόρ στο ΟΑΚΑ, έχασε και από την Ξάνθη με 2-1 στην πρεμιέρα της Super League.

Μέρες φαίνεται πως μετράει ο Μιγκέλ Καρντόσο στον πάγκο της ΑΕΚ, παρότι ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας το καλοκαίρι. Η Ένωση είναι με το ενάμιση βήμα εκτός Ευρώπης και στην πρεμιέρα της στο ελληνικό πρωτάθλημα έχασε στο ΟΑΚΑ από την Ξάνθη με 2-1 χωρίς να δείξει τίποτα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ απείλησε μόνο στην αρχή και στο τέλος του 45λεπτου. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα η Ένωση έχασε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν από σέντρα του Χουλτ προς το πίσω δοκάρι, ο Μάνταλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Βέρντε με αριστερό σουτ δεν σημάδεψε σωστά.

Η αποβολή του Ζεράλδες και οι δύο ευκαιρίες

Στη συνέχεια η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και διαδρόμους και δεν δημιουργούσε φάσεις απέναντι από την αντίπαλη εστία. Σαν να μην έφτανε αυτό, είδα τον Ζεράλδες να δέχεται την κόκκινη κάρτα του διαιτητή (δεύτερη κίτρινη) στο 34' και να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες για σκληρά μαρκαρίσματα. Ο δικέφαλος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά ο ανενόχλητος Νέλσον Ολιβέιρα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ.

Άλλη ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, γκολ η Ξάνθη

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός στον αγώνα και ελάχιστες φάσεις, στην επανάληψη η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο πως η ΑΕΚ έπαιζε με 10 παίκτες και η Ξάνθη με 11. Ομως και πάλι μετά από λίγα λεπτά η Ένωση δεν... βλεπόταν και δεν μπορούσε να κάνει φάση για να απειλήσει. Μια υποψία ευκαιρίας έγινε στο 53', όταν ο Ολιβέιρα δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα και Σιμόες στη συνέχεια δεν έκανε καλό τελείωμα.

Σα να μην έφτανε αυτό, η Ξάνθη στο 67' κέρδισε την μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο ανενόχλητος Στούργκεον έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαριέντος έκανε την προβολή με τον Μπάρκα να διώχνει ενστικτωδώς και ο Ντε Αμορίμ που μπήκε λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

«Ταφόπλακα» με Μπαριέντος

Η ΑΕΚ ήταν μια από τα ίδια και η Ξάνθη στην δεύτερη τελική της στο ματς, σκόραρε για δεύτερη φορά απέναντι στην Ένωση με σκόρερ τον Μπαριέντος στο 78'. Οι «κιτρινόμαυροι» παίκτες μάρκαραν με... τα μάτια και ο Μπαριέντος βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για τους Ακρίτες.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με ωραίο σουτ του Ολιβέιρα και μετά από «τρίγωνο» με Λιβάγια και Μάνταλο. Ο περισσότερος κόσμος της ΑΕΚ δεν είδε το γκολ, καθώς είχε φύγει από το 80΄ από το ΟΑΚΑ φανερά απογοητευμένος και με έντονες αποδοκιμασίες. Το επόμενο ματς της Ένωσης είναι την Πέμπτη στην Τουρκία επί της Τραμπζονσπόρ στον επαναληπτικό του 3-1 της Αθήνας για τα πλέι οφ του Europa League.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (74' Γαλανόπουλος), Σιμόες (83' Αλμπάνης), Βέρντε (58' Λιβάια), Ζεράλδες, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς (41' Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίτσκοβιτς (60' Ντε Αμορίμ), Κοβάσεβιτς, Στούργκεον, Μπαριέντος (81' Ντε Λούκας), Τέρκι, Ρενέλα.