09:03 09 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Ο νεαρός ιστιοπλόος του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 της Πολωνίας, ενώ ο Δημήτρης Παπαδημητρίου κατέκτησε το χάλκινο.

Οι Έλληνες ιστιοπλόοι για άλλη μια φορά τίμησαν τα ελληνικά χρώματα.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 της Πολωνίας ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης, Τάσος Παναγιωτίδης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο ο Δημήτρης Παπαδημητρίου, αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης πήρε την 3η θέση.

Σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συμμετείχαν 136 ιστιοπλόοι από 35 χώρες.

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη μέσω των social media τον Τάσο Παναγιωτίδη, για το θρίαμβο του, γράφοντας: «Συγχαρητήρια στον έφηβο Τάσο Παναγιωτίδη, για την ευρωπαϊκή πρωτιά στην Ολυμπιακή κατηγορία Laser Standard. Αλλη μια κορυφή στην ήπειρό μας για τα ιστιοπλοϊκά πανιά, δαμάζοντας τα κύματα».