Ο Λημνιός απέναντι στη Σλόβαν

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας με 3-2 στην Τούμπα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League και είπε αντίο στην Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο σε μια κατάμεστη Τούμπα με σκοπό να πάρει την κατοχή της μπάλας και να κάνει το παιχνίδι του και τα κατάφερε μέχρι ενός σημείου χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες. Ο δικέφαλος προσπαθούσε μόνο με σέντρες και με μακρινά σουτ να απειλήσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία δεν μπορούσε να περάσει ούτε το κέντρο του γηπέδου.

Μονότερμα και ψυχρολουσία

Στο πρώτο μισάωρο η κατοχή ήταν 79%-21% υπέρ του ΠΑΟΚ και ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 34΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάγκλας Αουγκούστο, όμως, η Σλόβαν στο πρώτο της σουτ στην αναμέτρηση βρήκε δίχτυα. Στο 38' ο Μεντβέντεφ έπιασε ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πήγε στο «Γ» της ασπρόμαυρης εστίας και την ψυχρολουσία στην Τούμπα.

Τα επόμενα εφτά λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Πέλκα στο 44', αλλά απέναντι στον αντίπαλο πορτιέρο δεν τα κατάφερε και με σουτ του Ντάγκλας από μακριά έδιωξε με δυσκολία ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ
© Φωτογραφία : Intime Sports / Μωυσιάδης Γιάννης

Δύο γκολ σε δύο λεπτά

Ό,τι δεν κατάφερε η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα στα πρώτα 45 λεπτά, το έκανε μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49΄, ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λημνιός με κάποιο τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σφιντέρσκι που είχε περάσει στον αγώνα στην ανάπαυλα δεν δυσκολεύτηκε να βρει εστία μέσα από την περιοχή έπειτα από σέντρα του Ροντρίγκο και να γράψει το 2-1 βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης ήθελε άλλο ένα γκολ για να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει το 3-1 που θα του έδινε την πρόκριση, αλλά τόσο ο Άκπομ στο 58', όσο και ο Σφιντέρσκι στο 59' δεν σημάδεψαν σωστά.

Σα να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα η Σλόβαν πήγε να κάνει το 2-2, αλλά ο Κρέσπο έσωσε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ και από την εκτέλεση του ο Ντε Μάρκο ανενόχλητος μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα εντος εστίας και ισοφάρισε για τους Σλοβάκους.

Το γκολ των Σλοβάκων έκοψε τα φτερά των παικτών του Άμπελ Φερέιρα που έδειχναν να μην πιστεύουν στην ανατροπή και η Σλόβαν στο 67΄ είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Μποζίνκοφ από το ύψος του πέναλτι.

Το 3-2 δεν του έφτανε

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Στο 71' για μερικά εκατοστά ο Σφιντέρσκι δεν έκανε την προβολή για να στείλει τη μπάλα στην εστία, στο 83΄ ωραίο σουτ του Μίσιτς έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας και ένα λεπτό μετά ο Πολωνός επιθετικός του δικεφάλου με κεφαλιά δεν σημάδεψε σωστά.

Στο 89' ο Γιαννούλης έδωσε ελπίδες στον ΠΑΟΚ με μια... φωτοβολίδα από τα αριστερά κάνοντας το 3-2, αλλά δεν ήταν αρκετό για τον δικέφαλο για να πάρει την πρόκριση, αφού έβγαλε τα μάτια του στο πρώτο ματς στη Σλοβακία που έχασε με 1-0 από δικό του λάθος. Πλέον, ο δικέφαλος θα έχει αγώνες μόνο για τις εγχώριες διοργανώσεις ώστε να κρατήσει τον θρόνο του.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης. Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Ελ Καντουρί (Αουγκούστο 31′), Εσίτι (Μίσιτς 64′), Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Πέλκας (Σφιντέρσκι 46′), Άκπομ.

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Γκρέιφ, Ντε Καμπς, Μόχα (Σουκχότσκι 77′), Σπόραρ, Ιμπραχίμ (Μόνο 69′), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίκοφ, Μπάιριτς, Ντέ Μάρκο.