23:28 17 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Παρότι το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο οι δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα για τη νίκη με τους Αφρικανούς να επικρατούν στην παράταση (κ.α. 73-73) με 83-81

Στο αδιάφορο ματς του Δ’ ομίλου στη Φοσάν, η Αγκόλα πήρε τη νίκη, πρώτη στη διοργάνωση, επικρατώντας με 84-81 (κ.α. 73-73) στην παράταση.

Η Αγκόλα είχε σε μεγάλη μέρα τον Βαλντελίσιο με 20 πόντους, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Μορέιρα και Μουρ. Από τις Φιλιππίνες που σούταρε 46 (!) τρίποντα και έβαλαν 10, ο Μπλάτσε είχε 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το 21-20 του πρώτου δεκαλέπτου προμήνυε ντέρμπι, όπως και έγινε με τους Ασιάτες να ξεκινούν να «χτυπάνε» αλύπητα τρίποντα χωρίς στόχο, ενώ οι Αγκολέζοι που έβαλαν την μπάλα στη ρακέτα προηγήθηκαν 35-26 αλλά το ημίχρονο έκλεισε 38-34.

​Οι Αφρικανοί κυριάρχησαν στην 3η περίοδο που έληξε 56-46, όμως οι Φιλιππινέζοι έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος κι έκαναν το 60-49 σε 63-62, χάρη στους Μπλάτσε και Ραβένα, ενώ με τρίποντο του τελευταίου πέρασαν μπροστά με 67-65. Η Αγκόλα έκανε το 73-70, όμως οι Φιλιππίνες με τρίποντο του Πέρεζ έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού Κονσεϊσάο και Πέρεζ ήταν άστοχοι μετά.

Το σερί 7-0 των Αφρικανών μετά το 76-73 για το 80-76 και η Αγκόλα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη την οποία και πήρε με 83-81, αφού ο Ραβένα αστόχησε στο τελευταίο σουτ για τις Φιλιππίνες.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 56-46, 73-73 (κ.α.), 84-81