06:07 08 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί την Εθνική Ελλάδας σημειώθηκε στην Αρμενία για τα προκριματικά του Euro 2020 με την Ιταλία να επικρατεί εύκολα με 3-1.

Οι Ιταλοί δεν μπήκαν καλά στο ματς και αιφνιδιάστηκαν με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Καραπετιάν. Στη συνέχεια η σκουάντρα ατζούρα ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αντρέα Μπελότι στο 28΄ και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους όταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο σκόρερ των Αρμένων δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί παίζοντας με 11 εναντίον 10 δεν είχαν κανένα πρόβλημα για να φύγουν με το διπλό επικρατώντας με 3-1 κάνοντας ένα... δώρο στην Εθνική Ελλάδας για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Μέσα σε τρία λεπτά (77'-80') η σκουάντρα ατζούρα πήρε αρχικά το προβάδισμα με τον Πελεγκρίνι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα εκ νέου με τον Μπελότι κάνοντας το απόλυτο στον όμιλο της γαλανόλευκης.

Αρμενία (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκιάντς): Aϊραπετιάν, Χαμπαρντζουμιάν, Χαρογιάν, Καλισίρ, Χοβνανισιάν, Γκριγκοριάν (57' Χοβσεπιάν), Μχρτσιάν, Μπαρσεγκιάν (57' Ανταμιάν), Μχιταριάν, Γκαζαριάν (82' Μπαμπαγιάν), Καραπετιάν.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντομαρούμα, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Εμερσον, Μπαρέλα (69' Σένσι), Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα (61' Πελεγκρίνι), Μπερναρντέσκι (83' Λαζάνια), Μπελότι