Φάση από τον αγώνα Αρμενία - Βοσνία 4-2

Προκριματικά EURO 2020: Τεσσάρα στη Βοσνία η Αρμενία

© Φωτογραφία : Twitter/ Official Armenian FF
0 0 0

Οι Αρμένιοι με δυο γκολ και ασίστ του Μχιταριάν νίκησαν στο Ερεβάν με 4-2 τους Βόσνιους και μπήκαν γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στον όμιλο της Εθνικής μας.

Κάθε άλλο παρά «πυροτέχνημα» ήταν τελικά η νίκη των Αρμένιων με 3-1 επί της Εθνικής μας στο ΟΑΚΑ τον Ιούνιο.

Η Αρμενία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 11ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2020 νίκησε με 4-2 τη Βοσνία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χένρικ Μκιταριάν που σημείωσε δύο γκολ και μοίρασε δύο ασίστ.

Με τη νίκη αυτή οι Αρμένιοι είναι στους 9 βαθμούς στο -3 από τη δεύτερη Φινλανδία και φυσικά ελπίζουν βάσιμα σε πρόκριση. Οι Βόσνιοι έμειναν στους 7 βαθμούς, με τον Ρόμπερτ Προσινέτσκι να δηλώνει παραίτηση μετά το ματς.

Ο Μκιταριάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τζέκο να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα (13΄). Το 1-1 παρέμεινε ως τα μέσα του δευτέρου μέρους, όταν ξανά ο άσος της Ρόμα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (66΄).

Η Βοσνία αντέδρασε και πάλι άμεσα με τον Γκόγιακ στο 70', αλλά στο 77΄ ο Μκιταριάν έγινε από σκόρερ δημιουργός και ο Χαμπαρτσουμιάν έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αρμενία.

Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν ψάχνοντας την ισοφάριση, αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν και ένα αυτογκόλ του Λόντσαρ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-2, δίνοντας μάλιστα στην ομάδα του και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (στην πρεμιέρα η Βοσνία είχε επικρατήσει με 2-1).