Στιγμιότυπο από το ματς των ΗΠΑ με τη Βραζιλία

Έκαναν το απόλυτο οι Αμερικανοί, με Γαλλία στους «8»

© AFP 2019 / NICOLAS ASFOURI
0 0 0

Χωρίς να ενθουσιάσουν σε άλλο ένα ματς, οι Αμερικανοί με Τέρνερ και Ουόκερ νίκησαν και τους Βραζιλιάνους με 89-73 και παίζουν με τους Γάλλους στα προημιτελικά.

Θεωρητικά, οι ΗΠΑ δεν ήταν αδιάφορες στο ματς με τους Βραζιλιάνους, το οποίο εν τέλει πήραν με 89-73, χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, και πλέον σκέφτονται το ματς με τους Γάλλους στους «8». Ο Μάιλς Τέρνερ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Κέμπα Ουόκερ με 16 πόντους και 5 ασίστ ξεχώρισαν από την ομάδα του Πόποβιτς.

Στη Βραζιλία όλα τα λεφτά ήταν ο Άτσο Πέτροβιτς που αποβλήθηκε στο 13’ με δεύτερη τεχνική ποινή μέσα σε πέντε λεπτά, διαμαρτυρόμενος για ένα φάουλ στον Βαρεζάο. Από τη «σελεσάο» έκανε μεγάλο ματς ο Μπενίτε με 21π. και 4/5 τρίποντα, ενώ εξαιρετικοί ήταν Μπαρμπόσα και Βαρεζάο με 14π. έκαστος.

Το 14-7 στο 5’ υπέρ των Αμερικανών μας ξεγέλασε αλλά η Βραζιλία συνήλθε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (21-18). Ο Πέτροβιτς στο 13’ αποχαιρέτησε με δύο τεχνικές ποινές, όμως φαίνεται πως ξύπνησε τους παίκτες του που έκαναν το 33-33 στο 17’. Οι ΗΠΑ έκαναν ένα 10-6 κλείνοντας το πρώτο μέρος στο 43-39 με τον Χάρις να έχει 2/3 βολές στην εκπνοή.

Οι Αμερικανοί ουσιαστικά καθάρισαν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με το 59-48 στο 26’, αφού η Βραζιλία δεν είχε τις δυνάμεις να ακολουθήσει, παρότι μείωσε στους 7 (59-52 στο 28’). Οι ΗΠΑ κοντρόλαραν την κατάσταση και το τρίρο δεκάλεπτο έληξε 67-56. Το σερί 16-6 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά στο +21 (83-62 στο 32’) για να φτάσουμε χωρίς άλλα δράματα στο τελικό 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73.