Ο Μιχάλης Περβολαράκης στο Davis Cup

Davis Cup 2019: Δεν τα κατάφερε ο Περβολαράκης, 1-0 οι Πολωνοί - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime sports/Ntountoumis Christos
0 0 0

O Έλληνας τενίστας παρά τη μεγάλη του προσπάθεια, ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-3) από τον πιο έμπειρο Καμίλ Μάιτσρακ και η Πολωνία πήρε το προβάδισμα με 1-0.

Δυσκολεύει η κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Α’ όμιλο για το Group III της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Davis Cup για την Ελλάδα μετά τη σημερινή ήττα του Μιχάλη Περβολαράκη από τον Πολωνό Καμίλ Μάιτσρακ, Νο.84 στον κόσμο.

Ο Έλληνας τενίστας στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω με 4-1, ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο πιο έμπειρος Πολωνός πήρε το σετ με 6-4, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Περβολαράκη, παίρνοντας τους 8 από τους 10 πόντους που παίχτηκαν.

Ο 23χρονος αθλητής μας στο δεύτερο σετ βρέθηκε νωρίς πίσω με 3-0, μείωσε σε 5-3, όμως ο Μάιτσρακ κατάφερε να φτάσει στο 6-3 και στο 2-0.

Πλέον, η Εθνική μας ομάδα πρέπει να κερδίσει τα εναπομείναντα στο rubber του tie με την Πολωνία, αν θέλει να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Ακολουθεί ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με το Νο.32 του κόσμου Χούμπερτ Χουρκάτζ. Σε περίπτωση που ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ισοφαρίσει σε 1-1 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, η νικήτρια ομάδα θα κριθεί στο διπλό, που θα ολοκληρώσει τη συνάντηση.