Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Davis Cup 2019

Σε λιγότερο από μια ώρα έδωσε την πρόκριση ο Τσιτσιπάς

© Φωτογραφία : Intime sports/VOLITAKIS STELIOS
0 0 0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε εύκολο έργο απέναντι στον Λούκας Καταρίνα, τον οποίο νίκησε με 2-0 σετ και η Ελλάδα προκρίθηκε στα πλέι οφ του Group II.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε μόλις τρία γκέιμ (6-2, 6-1) και χρειάστηκε μόλις 52 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Καταρίνα από το Μονακό για να κάνει το 2-0 για την Εθνική Ελλάδας στο Davis Cup. Το ματς δεν χρήζει κριτικής αφού ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν δυσκολεύτηκε καθόλου από τον αντίπαλο του.

Η «γαλανόλευκη» με τη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά πήρε τη δεύτερη θέση στον όμιλο και αύριο θα παίξει αγώνες κατάταξης με Πολωνία, Εσθονία και Λετονία. Ακολουθεί το διπλό στο Ελλάδα - Μονακό που δεν έχει καμία βαθμολογική σημασία και για την χώρα μας θα αγωνιστούν ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Πέτρος Τσιτσιπάς.