Φάση από το Ολυμπιακός - Βόλος με τον Γκιγέρμε

«Καθάρισε» τον Βόλο ο Ολυμπιακός και τώρα η Τότεναμ

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
0 0 0

Ο Ολυμπιακός λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με τη Τότεναμ έκανε πετυχημένη πρόβα τζενεράλε με τον Βόλο επικρατώντας με 5-0, πετυχαίνοντας 4 γκολ σε 20 λεπτά.

Η διακοπή της Super League λόγω των εθνικών ομάδων δεν επηρέασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος για την τρίτη αγωνιστικκή του ελληνικού πρωταθλήματος νίκησε την μέχρι στιγμής ομάδα έκπληξη, τον Βόλο με 5-0.

Πετυχημένη πρόβα τζενεράλε

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε πρόβα τζενεράλε πριν το ευρωπαϊκό ματς για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League και ήταν επιτυχημένη απέναντι στον νεοφώτιστο Βόλο. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς θέλοντας να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 12' όταν έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Γκιγέρμε πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Μουνίθ. Ο Κούτρης δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα στρώθηκε στον Ισπανό που πλάσαρε ελάχιστα άουτ από την εστία του Σα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει το 2-0 όταν έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά σε φάουλ ο Μυστακίδης πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να έχουν το προβάδισμα με 1-0.

Πέντε ευκαιρίες σε δέκα λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε ένα δεκάλεπτο χάθηκαν πέντε ευκαιρίες δυο συνεχόμενες για τους φιλοξενούμενους και τρεις για τους γηπεδούχους. Στο 51', φοβερό σουτ του Γέντρισεκ έξω από την περιοχή, έδιωξε με δυσκολία ο Σα με τον Πορτογάλο να πέφτει στη γωνία του. Δύο λεπτά αργότερα, σε σουτ του Μυστακίδη μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σα.

Στη συνέχεια την πρωτοβουλία πήρε ο Ολυμπιακός, όταν στο 54' ο Ραντζέλοβιτς βρέθηκε μόνος στα δεξιά της εστίας του Γκαραβέλη και έστειλε τη μπάλα στα εξωτερικά δίχτυα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε σούταρε και έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 62' σουτ του Γκιγιέρμε έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Τέσσερα γκολ σε 20 λεπτά

Ο Ολυμπιακός εννιά λεπτά αργότερα (71') καθάρισε τη νίκη με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή. Στην αρχή της φάσης, ο Κούτρης έδωσε τη πάσα στον Βαλμπουενά και πριν προλάβει να πασάρει ένας αντίπαλος προσπάθησε να κόψει αλλά έδωσε ασίστ στον Ελ Αραμπί για το 2-0.

Μετά το γκολ ο σκόρερ πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Γκερέρο για να χριστεί και αυτός σκόρερ οχτώ λεπτά αργότερα. Ο Κούτρης βρήκε ωραία τον επιθετικό του Ολυμπιακού και αυτός ακόμα πιο ωραία απέφυγε τον αντίπαλο του και με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-0. Στο 83', ο Λύρατζης έκανε το λάθος με τον Ποντένσε να κλέβει την μπάλα και να προσπαθεί να μπει στην περιοχή, αλλά ο αμυντικός του Βόλου τον ανέτρεψε και αποβλήθηκε. Ο Ματιέ Βαλμπουενά ευστόχησε από τα 11 βήματα και έκανε το 4-0.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να πετύχουν και πέμπτο τέρμα, αλλά ο Ποντένσε στο 88' αντί να πασάρει στον Σουντανί προσπάθησε να γίνει σκόρερ, αλλά αστόχησε.  Ο Σουντανί πήρε το αίμα του πίσω στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκοράρε για το 5-0. Ο Κούτρη έλανε την μπαλιά στον Γκερέρο και αυτός βρήκε τον Σουντανί.

Ο Ολυμπιακός έκανε το τρία στα τρία στο ελληνικό πρωτάθλημα και την Τετάρτη θα αγωνιστεί και πάλι στο Φάληρο με την Τότεναμ, ενώ την Κυριακή υπάρχει το ντέρμπι αιωνίων με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Γκιλιέρμε (84’ Μπενζιά), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (71’ Σουντανί), Ποντένσε, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74’ Γκερέρο)

Βόλος ΝΠΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Μαξ), Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Μυστακίδης (69’ Ατιάτ), Γέντρισεκ