Ο Βράνιες σκοράρει στο ΑΕΛ - Λαμία

Νίκησε στο ρελαντί η ΑΕΚ τη Λαμία

© Φωτογραφία : Intime Sports / VICHOS NIKOS
0 0 0

Η ΑΕΚ κόντρα σε μια εντελώς ακίνδυνη Λαμία επικράτησε με 2-0 στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική της Super League έχοντας σκόρερ τους Λιβάγια, Βράνιες.

Η ΑΕΚ παρότι δεν... γκάζωσε για 90 λεπτά απέναντι στη Λαμία για την 3η αγωνιστική της Super League πήρε, όμως, ένα εύκολο τρίποντο απέναντι σε μια ομάδα που δεν την απείλησε σχεδόν καθόλου στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα άγευστο και άνοστο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερει να πετύχει δύο γκολ χωρίς να πιάσει ιδιαίτερη απόδοση, ενώ δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τη Λαμία. Η Ένωση είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και απείλησε για πρώτη φορά στο 6' με τον Λιβάγια να πιάνει το σουτ και τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε ξανά μετά από τραγική έξοδο του τερματοφύλακα ο Βάντερσον έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η Λαμία έκανε το πρώτο της σουτ στο ματς από στημένη φάση στο 17', με τον Σαλιάκα να εκτελεί πολύ ωραία το φάουλ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε

Η Λαμία έκανε το πρώτο της σουτ στο ματς από στημένη φάση στο 17', με τον Σαλιάκα να εκτελεί πολύ ωραία το φάουλ αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε. Δέκα λεπτά αργότερα, έπειτα από κόρνερ ο Καραμάνος έπιασε το εναέριο βολέ αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου από το 29' και μετά πίεσε τη Λαμία με τον Λόπες με φοβερό σουτ να αναγκάζει τον Βελλίδη να διώξει πέφτοντας στη γωνία του.

Δύο γκολ χωρίς να φορτσάρει η ΑΕΚ

Στο 37΄η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με ατομική προσπάθεια του Λιβάγια από τα αριστερά, με τον Κροάτη να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και επιχείρησε την παράλληλη σέντρα και ο Πλιάτσικας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το ΑΕΚ - Λαμία 1-0. Ο «δικέφαλος» χωρίς να εντυπωσιάζει απείλησε άλλες τρεις φορές με κεφαλιά του Λιβάγια στο 43', με σουτ του Αλμπάνη ένα λεπτό αργότερα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 2-0. Ο Λιβάγια σε στημένη φάση έβγαλε τη σέντρα από τη μεσαία γραμμή και ο Βράνιες με προβολή από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά με τη χρήση του VAR μέτρησε σωστά.

Σα να μην έγινε το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο χωρίς θέαμα και σε χαμηλό τέμπο. Στο 49' η ΑΕΚ έκανε μια διπλή ευκαιρία με τον Λιβάγια να εκτελεί το φάουλ από τη μεσαία γραμμή με σέντρα, αλλά ο Βελλίδης δεν μπλόκαρε σωστά και στη συνέχεια της φάσης ο Κρίστισιτς έπιασε το δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας της Λαμίας έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Ο Βασίλης Μπάρκας δεν ακούμπησε σχεδόν καθόλου τη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και παρακολουθούσε την αναμέτρηση περισσότερο ως θεατής παρά ως ποδοσφαιριστής

Από και έπειτα, όμως, το... χάος. Η ΑΕΚ απείλησε ξανά από στημένη φάση στο 62΄, όταν ο Λιβάγια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Βράνιες στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας ολομόναχο αλλά με κεφαλιά αστόχησε! Στο τελευταία μισάωρο της αναμέτρησης έγινε μόλις μια αξιοσημείωτη φάση στο ματς στο 84', όταν ο Βέρντε έκανε το ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Βελλίδης με φοβερή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Βασίλης Μπάρκας δεν ακούμπησε σχεδόν καθόλου τη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και παρακολουθούσε την αναμέτρηση περισσότερο ως θεατής παρά ως ποδοσφαιριστής. Μέχρι το φινάλε δεν έχει κάτι το φοβερό και έτσι η Ένωση πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης χωρίς να... ιδρώσει!

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρίστιτσιτς (76' Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλντες (71' Βέρντε), Αλμπάνης (64' Κλωναρίδης), Λιβάια, Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (36' Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Δημούτσος (85' Δημούτσος), Ρόμανιτς (65' Τουράμ), Καραμάνος.