Φάση από το ματς του Πανιωνίου με την ΑΕΛ

«Σεφτέ» για τον Πανιώνιο - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime sports/Tzamaros Panagiotis
0 0 0

Οι «κυανέρυθροι» με νέο προπονητή τον Νίκι Παπαβασιλείου πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα νικώντας την ΑΕΛ στη Ν. Σμύρνη με 1-0 με γκολ του Μαξίμοβιτς.

Ο προβληματικός Πανιώνιος «ανάσανε» βαθμολογικά, καθώς με την πρώτη του νίκη με 1-0 επί της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League 1 πήγε πλέον στο -3 από το -6 που ξεκίνησε λόγω μη αδειοδότησης.

Στην αναμέτρηση, όπου κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την επέτειο της Μικρασιατικής καταστροφής, ο Πανιώνιος με τον Νίκκι Παπαβασιλειου να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του έφτασε στη νίκη, με την ΑΕΛ να παραμένει στον ένα βαθμό.

Κακό ματς είδαμε στο πρώτο ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Οι δυο τερματοφύλακες δεν είχαν πολλή δουλειά μπροστά στις δύο εστίες, με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν δυο καλές φάσεις με τον Ουάρντα στο 5’ και τον Φατιόν στο 27’. Ο Πανιώνιος ήταν ανύπαρκτος δημιουργικά, μην μπορώντας να απειλήσει την εστία των Λαρισαίων.

Μαξίμοβιτς, ο λυτρωτής

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή φάση στο δεύτερο μέρος έκαναν το 1-0. Ο Μαξίμοβιτς έπαιξε το 1-2 με τον Καμαρά, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Κρίστινσον και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Μιχαήλ (60’) και Μπούστος (61’) δεν μπόρεσαν το 1-1, ο Γρηγορίου πέρασε και τον Νούνιτς, όμως στο 78’ ο Ζίβκοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα στον Τσιλούλη.

Οι «βυσσινί» όμως στο 84' είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία για να αποσπάσουν έστω τον βαθμό, όταν η γυριστή κεφαλιά του Μπράλιτς έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κότνικ, με το 1-0 να μένει ως το τέλος.