Φάση από το Άρης - Παναθηναϊκός

«Κίτρινο» γλέντι με 4άρα, «πράσινοι» για λύπηση

© Φωτογραφία : Intime sports/Siarris Christos
0 10

Ο Άρης διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο «Κλ. Βικελίδης» με 4-0 με δύο ασίστ και γκολ με κεφαλιά (!) του Γιάννη Φετφατζίδη, ενώ σκόραραν και Βέλεθ, Ντιγκινί και Ιντέγιε.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε το ματς του Άρη με τον Παναθηναϊκό που έκλεισε την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι διέλυσαν με 4-0 τον παραπαίοντα Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Φετφατζίδη που μοίρασε δύο ασίστ και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά (!), με τους Βέλεθ, Ντιγκινί και Ιντέγιε να γράφουν το τελικό σκορ. Ο Άρης πήρε ό,τι του έδωσε ο Παναθηναϊκός και χαρακτηριστικό είναι πως άνοιξε το σκορ με παιδαριώδες λάθος του Ζαχίντ. Οι «κίτρινοι» έπαιξαν έξυπνα, άφησαν χώρο στους φιλοξενούμενους και χτυπώντας στην κόντρα έφτασαν στο ιστορικό 4-0, τη μεγαλύτερη νίκη του επί του Τριφυλλιού.

Ο Άρης σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πάει με άλλον αέρα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (22/09, 18:30). Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός δεν έχει ακόμα νίκη, έμεινε στον 1 βαθμό, ενώ έχει και τη χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα με 8 γκολ. Την επόμενη αγωνιστική οι πράσινοι έχουν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του ματς

Καλύτερος ο Άρης, δίκαιο το 2-0

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου και πάλι ο Άρης πλησίασε στο γκολ με τον Ιντέγιε στο 4’, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πιέζοντας ψηλά τον Παναθηναϊκό και δικαιώθηκαν. Στο 19’ ο Ζαχίντ υπό την πίεση του Ιντέγιε, έδωσε πάσα στον Φετφατζίδη και ο βραχύσωμος εξτρέμ με κοντρόλ και κεφαλιά (!) άνοιξε το σκορ. Στο επόμενο 20λεπτο οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν πλήρως και θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα γκολ. Ο Διούδης στο 22’ σταμάτησε τον Μπρούνο Γκάμα, όπως και δέκα λεπτά τον Ιντέγιε, ενώ στο 24’ το σουτ του Νιγηριανού ήταν μόλις άουτ. Ο Παναθηναϊκός στο 41’ έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς με τον Μακέντα να αστοχεί από κοντά.

Στο 43΄ ο Κουέστα απέκρουσε τη «βολίδα» του Γιόχανσον, ο Ινσούα… έβγαλε τον Άρη στην κόντρα, με τον Φετφατζίδη να βρίσκει τον Βέλεθ που με διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0 μέσα σε αποθέωση για τους παίκτες του Άρη. Απόλυτα δίκαιο το σκορ για τους γηπεδούχους, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρέπαιε σε όλες τις γραμμές.

Ο ένας πάρτι, ο άλλος πλήρης κατάρρευση

Η αλλαγή του Κολοβού που μπήκε στη θέση του Μαυρομμάτη με τη διάταξη να γίνεται 4-4-2 θεωρητικά ήταν για να γίνει πιο επιθετικός ο Παναθηναϊκός, όμως αντί να γίνει το 2-1 έγινε το 3-0 στο 54’! Ο Φετφατζίδης από αριστερά γύρισε την μπάλα και ο Ντιγκινί σε κενή εστία απλά έκανε το 3-0. Ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε στην κόντρα τους πράσινους και έτσι έγινε και το 4-0. Στο 64’ ο Λάρσον έκλεψε, έδωσε στον Ντιγκινί που έβγαλε παράλληλα στον Ιντέγιε που αφού κοντρόλαρε νίκησε τον Διούδη.

Τα όσα ακολούθησαν ήταν διαδικαστικά, όσον αφορά στον νικητή, και απλά περιμέναμε το τελικό αποτέλεσμα, με τον νεαρό Περέα στο 83΄να γράφει το 4-1, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού το VAR έδειξε φάουλ του Μακέντα στην αρχή της φάσης. Ο Άρης στις καθυστερήσεις με τον Ντιγκινί έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ από το τελικό 4-0.