Το γκολ της Ζενίτ απέναντι στη Λυών

Πήραν την ισοπαλία Ζενίτ και Σλάβια Πράγας

© Sputnik / Alexander Wilf
0 0 0

Η 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League ξεκίνησε με εκπλήξεις. Η Ζενίτ πήρε το 1-1 στη Γαλλία από τη Λυών και το ίδιο σκορ ήρθε το Ίντερ - Σλάβια.

Η σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ ξεκίνησε με δύο ισοπαλίες και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Η Ζενίτ πήρε τον βαθμό στη Γαλλία απέναντι στη Λυών και η Σλάβια Πράγας έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη με το 1-1 στο Μιλάνο επί της Ίντερ.

Αξιοσημείωτο είναι πως και στις δυο αναμετρήσεις που ξεκίνησαν νωρίτερα οι φιλοξενούμενες ομάδες άνοιξαν το σκορ, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους.

Στη Γαλλία, η Λυών υποδέχθηκε τη Ζενίτ με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να πετυχαίνει το πρώτο γκολ για τη νέα σεζόν στην κορυφαία  διασυλλογική διοργάνωση με τον Αζμούν στο 41΄.

Στην επανάληψη, όμως, οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά και έξι λεπτά από τη σέντρα κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντεπάι με τον Ολλανδό να εκτελεί εύστοχα από τα 11 βήματα δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο τέρμα, αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία των Ρώσων.

Λυών (Σιλβίνιο): Λόπες, Ντιμπουά, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Κονέ, Τουσάρ, Αντελαΐντ (85’ Τεριέ), Τιάγκο Μέντες, Τραορέ (77’ Κορνέ), Ντεπάι, Ντεμπελέ

Ζενίτ (Σεργκέι Σεμάκ): Λουνιόβ, Καραβάεβ (78’ Σάτοβ), Οσόριο, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ντάγκλας Σάντος, Μπάριος, Ζιρκόβ (64’ Κουζιάεβ), Ντριούσι, Αζμούν (47’ Οζντόεβ), Τζιούμπα

Την έκπληξη η Σλάβια στο Μιλάνο

Στο άλλο ματς της ημέρας που έγινε και η μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής, η Σλάβια προηγήθηκε της Ίντερ αλλά στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να φύγει με άδεια χέρια από το Μιλάνο. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ολαγίνκα να παίρνει το ριμπάουντ από την προσωρινή απομάκρυνση του Χαντάνοβιτς.

Η ομάδα της Πράγας έχασε ευκαιρίες για το 0-2 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε την ισοφάριση όταν ο Σένσι εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και ο Μπαρέλα πήρε το ριμπάουντ και με διαγώνιο βολέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπρόζοβιτς (71’ Μπαρέλα), Γκαγιαρντίνι, Σένσι, Καντρέβα (49’ Λατζάρο), Ασαμόα, Μαρτίνεζ (72’ Πολιτάνο), Λουκάκου

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Κόλαρ, Κουφάλ, Κουντέλα, Χοβόρκα, Μπορίλ, Τραορέ (60’ λ.τ Ζελενί), Χουσμπάουερ, Σούτσεκ, Στάντσιου, Ολαγίνκα (85’ Προβόντ), Μάζοπουστ (79’ Χελάλ)