Ο Νορβηγός άσος της Λιλ, Έρλινγκ Χάλαντ

Champions League: «Χλωμά» τα ντέρμπι, «εξάσφαιρη» η Σάλτσμπουργκ – Βίντεο

© Φωτογραφία: Twitter/ OptaJoe
0 0 0

Οι Αυστριακοί με το 6-2 έκλεψαν την παράσταση στην πρεμιέρα, με τον 19χρονο Χάλαντ να κάνει χατ-τρικ, η Νάπολι 2-0 στο τέλος τη Λίβερπουλ, στο 0-0 Ντόρτμουντ και Μπάρτσα.

Αλλού περιμέναμε το θέαμα και αλλού το είδαμε στα ματς των 22:00 στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Την παράσταση έκλεψε η Σάλτσμπουργκ που διέσυρε με 6-2 (ημίχρονο 5-1) την Γκενκ, με τον 19χρονο Νορβηγό Έρλινγκ Χάλαντ, να γίνεται ο τρίτος νεαρότερος μετά τους Ραούλ και Ρούνεϊ που κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ ξεκίνησε με ήττα 2-0 από τη Νάπολι στο «Σαν Πάολο», δεχόμενη τα γκολ προς το φινάλε, ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 0-0 με την Ντόρτμουντ. Έκπληξη είχαμε στο Λονδίνο με τη νίκη 1-0 της Βαλένθια επί της Τσέλσι, ενώ «διπλό» έκανε και η Λειψία στο «Ντα Λουζ» επί της Μπενφίκα. Ο εντυπωσιακός Άγιαξ νίκησε εύκολα 3-0 τη νεανική Λιλ.

Υπενθυμίζουμε πως νωρίτερα στα ματς των 20:00 είχαμε τη μεγάλη έκπληξη Ίντερ – Σλάβια Πράγας 1-1 και Λιόν – Ζενίτ 1-1.

Νάπολι – Λίβερπουλ 2-0

Το 0-0 στο «Σαν Πάολο» δεν αντικατόπτριζε το ματς, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν φάσεις για γκολ. O Aντριάν στο 19’ έκανε υπέροχη διπλή επέμβαση στα σουτ του Ρούιζ, με τον Μανέ να απαντά στις ευκαιρίες, ενώ η Λίβερπουλ παραλίγο να σκοράρει και με τον Φιρμίνο. Τελικά, με αμφισβητούμενο πέναλτι του Ρόμπερτσον στον Καγεχόν, οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ στο 82’ με τον Μέρτενς και στις καθυστερήσεις ο Γιορέντε έγραψε το 2-0. Ο Αντριάν νωρίτερα είχε κάνει φοβερή επέμβαση σε σουτ του Μέρτενς στο 0-0.

Σάλτσμπουργκ – Γκενκ 6-2

Τρομακτικά πράγματα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο στο Σάλτσμπουργκ, με τους γηπεδούχους να βάζουν πέντε γκολ και τον νεαρό Έρλινγκ Χάλαντ να κάνει χατ- τρικ στο ντεμπούτο του. Μόλις στο 2’ ο 19χρονος φορ (17 γκολ σε 9 ματς φέτος) άνοιξε το σκορ και έκανε το 2-0 στο 33’. Ο Χουάνγκ, δημιουργός των δύο πρώτων γκολ, έκανε το 3-0 στο 36’ με τον Λουκουμί να μειώνει στο 40’. Ο Χάλαντ στο 45’ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ για το 4-1 και στις καθυστερήσεις ο 18χρονος Σομποζλάι έγραψε το 5-1 στην κόντρα. Ο Σαματά στο 51’ μείωσε σε 5-2 και το τελικό 6-2 έγραψε ο αρχηγός των Αυστριακών Ούλμερ στο 66’.

Ντόρτμουντ – Μπαρτσελόνα 0-0

Αν κάποια ομάδα έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο πρώτο μέρος ήταν η Ντόρτμουντ, με τον Τερ Στέγκεν να κάνει φοβερή επέμβαση στο πλασέ του Ρόις, ενώ και ο Σάντσο είχε μια καλή φάση. Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή, αλλά δεν είχε απειλήσει σοβαρά τον Μπούρκι. Στο 57’ ο Ρόις δεν μπόρεσε από την άσπρη βούλα να νικήσει τον Τερ Στέγκεν (είχε κάνει την παράβαση ο Σεμέδο στον Σάντσο), ενώ οι Γερμανοί είχαν δοκάρι με τον Μπραντ και άλλο ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Ρόις. Ο ανέτοιμος Μέσι μπήκε αλλαγή στο 59’ κι έχασε ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Άγιαξ – Λιλ 3-0

Ο «Αίαντας» μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Ζίγιες να έχει δοκάρι στο 14’, όμως στο 18’ έγινε το 1-0. Ο Ταλιαφίκο σέντραρε από αριστερά και ο Κουίνσι Πρόμες με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ. Στο 50’ ο Έντσον Άλβαρες με καταπληκτική εκτέλεση έκανε το 2-0, ενώ χρίστηκε σκόρερ και ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά στο 62΄.

Μπενφίκα – Λειψία 1-2

Οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει, με τον Ντε Τομάς να έχει την καλύτερη φάση για γκολ, αλλά ο Γκούλασι του είπε «όχι». Οι Γερμανοί ήταν επικίνδυνοι με τους Βέρνερ και Πόουλσεν, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Ο Τίμο Βέρνερ στο 69’ με σουτ έκανε το 0-1, ενώ η Μπενφίκα στη φάση πριν είχε μεγάλη ευκαιρία. Πάλι ο Βέρνερ στο 79’ το 0-2 με τον Σιδηρόπουλο κατόπιν VAR να το μετράει. Ο Σεφέροβιτς απλά μείωσε στο 84’ για το τελικό 1-2.

Τσέλσι – Βαλένθια 0-1
Το 3-4-3 του Λάμπαρντ λειτούργησε άψογα για την Τσέλσι στο πρώτο μέρος, βρίσκοντας χώρο από τις πτέρυγες, με τους Άγγλους να χάνουν από νωρίς τον Μάουντ λόγω τραυματισμού. Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν καθαρές ευκαιρίες, ενώ η Βαλένθια ήταν «φωτιά» στην κόντρα, με το 0-0 όμως να μένει στο πρώτο μέρος. Στο 74’ ο Παρέχο εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ για τον Ροδρίγο, ο οποίος με ωραίο τρόπο έγραψε το 0-1 και στο 86' η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι για χέρι του Βας. Ο Μπάρκλεϊ που είχε μπει δυο λεπτά πριν δεν άφησε ούτε τον Ουίλιαν, ούτε τον Ζορζίνιο να το εκτελέσουν, στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και άουτ και τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη.