Οι παίκτες της Βολφσμπέργκερ πανηγυρίζουν

Europa League: Ήττα – ντροπή της Γκλάντμπαχ, δύσκολα η Γιουνάιτεντ – Βίντεο

© Φωτογραφία: Twitter/ Wolfsberger AC
0 0 0

Η άσημη αυστριακή Βολφσμπέργκερ διέσυρε εκτός έδρας τη γερμανική ομάδα με 4-0, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν δυο δοκάρια και νίκησαν με 1-0 την Αστάνα στο ‘Όλντ Τράφορντ»

Τα ματς των 22:00 της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League είχαν ένα φοβερό αποτέλεσμα - έκπληξη, καθώς η «μικρούλα» Βολφσμπέργκερ από την Αυστρία σόκαρε την Ευρώπη με το 4-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Μεγάλη νίκη για τη Λουντογκόρετς που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε με 5-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Ρόμα νίκησε εύκολα 4-0 την Μπασακσεχίρ, η Βόλφσμπουργκ το ίδιο άνετα 3-1 την Ολεξαντρίγια, ενώ αίσθηση προκάλεσε το 4-2 της Σλόβαν επί της Μπεσίκτας, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Τέλος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε ασθμαίνοντας επικρατώντας με 1-0 της Αστάνα.

Υπενθυμίζουμε την άλλη μεγάλη έκπληξη στα ματς των 20:00 με τη νίκη 3-4 της Ντουντελάνζ επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

7ος όμιλος
Ρέιντζερς – Φέγενορντ 1-0

Σε μια συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα ελέω του θανάτου του Φερνάντο Ρίκσεν, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να χειροκροτούν. Οι Σκοτσέζοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά ο Ταβερνιέ στο 11΄σούταρε άουτ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Μετά το δοκάρι του Άρφιλντ στο 19’, η Ρέιντζερς τελικά στο 23’ άνοιξε το σκορ με τον Ότζο, με το σκορ να μένει ως το τέλος.

Πόρτο – Γιούνγκ Μπόις 2-1
Ο Τικίνιο Σοάρες στο 8’ παραβίασε την εστία των Ελβετών με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-0, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 16’ με το πέναλτι του Ενσαμέ, το οποίο είχε κερδίσει ο Ασαλέ από τον Μαρκεζίν. Η Πόρτο πήρε πάλι προβάδισμα στο 29’ ξανά με σκόρερ τον Σοάρες και το διατήρησε ως το τέλος.

8ος όμιλος
Εσπανιόλ – Φερεντσβάρος 1-1

Οι Μαγυάροι έκαναν το 0-1 στο 10’ χάρη στο αυτογκόλ που σημείωσε για τους Καταλανούς ο Χάβι Λόπεθ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 60’ με τον Βάργκας, από λάθος του γκολκίπερ και την Εσπανιόλ να παραχωρεί ισοπαλία.

Λουντογκόρετς – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 5-1
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 11’ με καρφωτή κεφαλιά του Ντιβέεφ στο πρώτο δοκάρι. Οι Βούλγαροι έφεραν τούμπα το ματς, βάζοντας τρία γκολ σε έξι λεπτά! Ο Βάντερσον στο 48’ ισοφάρισε, ο Λουκόκι στο 50’ έκανε το 2-1 και ο Κεσερού το 3-1 στο 52’! Ο Ρουμάνος ήταν ασταμάτητος κάνοντας το 4-1 στο 69’ και το 5-1 με πέναλτι στο 73’, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

9ος όμιλος
Βόλφσμπουργκ – Ολεξαντρίγια 3-1
Στο 20’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με μακρινό σουτ του Μαξιμίλιαν Άρνολντ και λίγο μετά φάνηκε να καθαρίζει το ματς με το φοβερό γκολ του Μεχμέντι στο 24’. Οι Ουκρανοί μείωσαν με προβολή του Μπάναντα στο 66’, όμως στο επόμενο λεπτό ο Μπρέκαλο με κοντινό σουτ έκανε για τους «λύκους» το 3-1, σφραγίζοντας τη νίκη.

Γάνδη – Σεντ Ετιέν 3-2
Μόλις στο 2’ ο Καναδός Τζόναθαν Ντέιβιντ άνοιξε το σκορ από κοντά για τους γηπεδούχους με κεφαλιά, με τους «στεφανουά» να κάνουν το 1-1 στο 38’ με το φοβερό γκολ του Χαζρί από 25 μέτρα. Η χαρά των Γάλλων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 43’ πάλι ο Ντέιβιντ σημείωσε το 2-1. Το 3-1 για τους Βέλγους έγινε στο 64’ με αυτογκόλ του Περέν, αλλά τα αυτογκόλ δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 75’ ήταν σειρά του γκολκίπερ Καμίνσκι να βάλει αυτογκόλ με τρομερή γκάφα για να μειώσει η γαλλική ομάδα σε 3-2, χωρίς να αλλάξει το σκορ στο τέλος.

10ος όμιλος
Γκλάντμπαχ – Βόλφσμπεργκερ 0-4

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν καθώς στο 11΄ο Βάισμαν με προβολή άνοιξε το σκορ και η έκπληξη έγινε μεγαλύτερη στο 31’ όταν ο Λάιτγκεμπ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2. Οι Αυστριακοί δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 39’ σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Ριτσμάγιερ που νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Ζόμερ. Ο Λάιτγκεμπ στο 68’ έβαλε το δεύτερο του γκολ στους αποσβολωμένους Γερμανούς για το 0-4, σκορ που διατηρήθηκε.

Ρόμα – Μπασακσεχίρ 4-0
Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 42΄όταν ο Σπινατσόλα σέντραρε από δεξιά και ο Ζούνιορ Καϊσάρα με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Ντζέκο στο 58’ απλοποίησε τα πράγματα με το 2-0, με τους «τζιαλορόσι» να βάζουν και τρίτο γκολ στο 70’ με το Τζανιόλο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Τζάστιν Κλάιφερτ για το 4-0.

11ος όμιλος
Γούλβς – Μπράγκα 0-1

Οι Πορτογάλοι στο 70΄βγήκαν στην κόντρα και ο Ρικάρντο Χόρτα πλάσαρε εύστοχα για το 0-1, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στους Πορτογάλους κόντρα στην αγγλική ομάδα που παραπαίει.

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μπεσίκτας 4-2

Η ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ από τους ομίλους προηγήθηκε στο 14’ με τον Σπόραρ που σκόραρε σε κενή εστία, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Κάριους, αλλά ο Λιάιτς στο 28’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Μποζίκοφ έκανε το 2-1 για τους Τούρκους που έφτασαν στην ανατροπή, αλλά πάλι ο Σπόραρ στο 58’ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γερμανό κίπερ. Οι Σλοβάκοι στις καθυστερήσεις σόκαραν τους Τούρκους με τον Λιούμπισιτς, ενώ ο Μόχα στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

12ος όμιλος
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Αστάνα 1-0

Οι νεανικοί απόψε «κόκκινοι διάβολοι» λύγισαν την αντίσταση των μαχητικών Καζάκων στο 73’ με το πολύ ωραίο σόλο γκολ του νεαρού Γκρίνγουντ και πήραν τη νίκη με το «φτωχό» 3-0. Οι Άγγλοι είχαν πάντως και δύο δοκάρια με τον Φρεντ και τον Λίνγκαρντ.

Παρτιζάν Βελιγραδίου – Αλκμάαρ 2-2
Οι Ολλανδοί στο 13’ σε μια υποδειγματική κόντρα έφτασαν στο 0-1 με τον Στενγκς να σκοράρει προ κενής εστίας. Το ματς στράβωσε για την Αλκμάαρ στο 27’ με την απευθείας κόκκινη κάρτα του Σβένσον για φάουλ στον Ασάνο που έμπαινε κατά μέτωπο. Ο παλιός γνωστός μας Νάτχο με πέναλτι στο 42’ , που πήρε ο Σαντίκ, έκανε το 1-1. Πάλι ο Νάτχο στο 61’ έκανε το 2-1, όμως η Αλκμάαρ έδειξε χαρακτήρα και ισοφάρισε με τον Μποαντού στο 67’.