06:00 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν δυσκολεύτηκε στον ημιτελικό του Gomelsky Cup απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας και επικράτησε με 77-57 και θα βρει στον τελικό τον Ολυμπιακό.

Η ρωσική ομάδα έδειξε τη διαφορά δυναμικότητας που έχει με την ελληνική από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και πήρε μια διαφορά με +12 (29-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά έφτασε στο +16 (33-17) για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Προμηθέας με μακρινά σουτ και λόγω της χαλαρότητας της ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 13 πόντους διαφορά (41-28).

Οι Πατρινοί στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πιο δυνατά και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο με το σκορ στο 43-35 στο 33’, αλλά με ένα σερί 5-0 οι Μοσχοβίτες έκαναν το +13 (48-35) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +19 (61-42).

Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 (64-42) και στο +23 (77-54) αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν στο +20 (77-57). Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Μπολομπόι με 14 πόντους και για τον Προμηθέα ο Μπόγρης με 10. Η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ολυμπιακό και ο Προμηθέας στον μικρό τελικό την Ούνικς Καζάν.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 41-28, 61-42, 77-57