00:27 05 ΙΟΥΝΙΟY 2020
0 0 0

Την 29η θέση κατέλαβε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στον μαραθώνιο που έγινε, για πρώτη φορά τα μεσάνυχτα, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου, το οποίο φιλοξενείται στην Ντόχα. Πρώτη ήταν η Κενυάτισσα Ρουθ Τσέπνγκετιτς.

Η αυλαία της πρώτης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Ντόχα, έπεσε με τη διεξαγωγή του μαραθωνίου γυναικών ο οποίος διεξήχθη τα μεσάνυχτα.

Η εκκίνηση δόθηκε στην παραλία Κορνίς της Ντόχα, στις 23:59, και ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων που ο μαραθώνιος πραγματοποιήθηκε τη νύχτα και αυτό λόγω των υψηλών θερμοκρασιών στην πρωτεύουσα του Κατάρ. Στην εκκίνηση βρέθηκαν 70 αθλήτριες.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Γκλόρια Πριβιλέτζιο, πέρασε το 10ο χιλιόμετρο στην 56η θέση και σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει τερματίζοντας στην 29η, έχοντας διανύσει την απόσταση των 42.195 μέτρων σε 2 ώρες, 58 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα.

Νικήτρια αναδείχθηκε η Κενυάτισσα Ρουθ Τσέπνγκετιτς με χρόνο 2:32.43, ακολουθούμενη από τη Ρόουζ Τσελίμο (Μπαχρέιν) με 2:33.46 και τη Χελάλια Γιόχανς (Ναμίμπια) με 2:34.15

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου 2019: Στον τελικό με την πρώτη Στεφανίδη και Κυριακοπούλου

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου 2019: 17η η Σκαρβέλη στη σφυροβολία

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου 2019: Στον τελικό ο Τεντόγλου - Βίντεο