07:05 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Ο Βρετανός πρωταθλητής της Formula 1 πήρε την πρώτη θέση, ενώ ο ομόσταυλος του, Βάλτερι Μπότας, τερμάτισε στη δεύτερη θέση, με τη Mercedes να κάνει το 1-2.

Μεγάλος νικητής στο 16ο Γκραν Πρι του φετινού καλεντάρι της Formula 1 στο Σότσι της Ρωσίας αναδείχτηκε ο Λούις Χάμιλτον.

Ο Βρετανός πιλότος της Μερσέντες και παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση, η 82η στην καριέρα του, ενώ δεύτερος αναδείχτηκε ο ομόσταυλος του, Βάλτερι Μπότας, με τη Mercedes να κάνει το 1-2.

Ο Σαρλ Λεκλέρκ της Φεράρι, που ξεκίνησε από την pole position, τερμάτισε 3ος, ενώ ο Φέτελ που έκανε καλή εκκίνηση, προδόθηκε από τον κινητήρα του. Στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα ήταν οι δύο πιλότοι της Red Bull, Φερστάπεν και Αλμπόν.

Formula 1: Έξω φρενών ο Φέτελ, άλλαξε τις πινακίδες του νικητή (Βίντεο)