10:41 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
0 0 0

Η Ρεάλ δεν νίκησε ούτε στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League φέρνοντας 2-2 στο «Μπερναμπέου» επί της Κλαμπ Μπριζ. Νίκη της Σαχτάρ στην Ιταλία.

Μετά την τριάρα που δέχθηκε στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε ούτε την δεύτερη αγωνιστική να πανηγυρίσει το τρίποντο επί της Κλαμπ Μπριζ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι Βέλγοι αιφνιδίασαν τη «Βασίλισσα» και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα του Μποναβεντούρε στο 9' και το 39΄ με τον Ζινεντίν Ζιντάν να κάνει αλλαγή τον τερματοφύλακα του, Τίμπο Κουρτουά στο ημίχρονο.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να ανατρέψουν της εις βάρος τους κατάσταση και αρχικά μείωσαν το σκορ με τον Σέρχιο Ράμος στο 56' που για εκατοστά δεν ήταν οφσάιντ παρότι ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του. Τελικά με τη χρήση του VAR μέτρησε κανονικά το γκολ του Ισπανού στόπερ. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν συνέχισε να πιέζει και είδε την Κλαμπ Μπριζ να μένει με δέκα παίκτες στο 84΄ λόγω αποβολής του Φόμερ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κασεμίρο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω με τους Βέλγους να χάνουν φοβερή ευκαιρία στις καθυστερήσεις για το 2-3.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά (46' Αρεολά), Σέρχιο Ράμος, Νάτσο (46' Μαρσέλο), Καρβαχάλ, Βαράν, Μόντριτς, Κρόος, Καζεμίρο, Λούκας Βάθκεθ (67' Βινίσιους), Αζάρ, Μπενζεμά

Κλαμπ Μπριζ (Πολ Κλεμέντ): Μινιολέ, Σομπόλ, Μάτα, Ντελί, Μέχελε, Φόρμερ, Ριτς, Βανάκεν, Τάου (90'+2' Σκρίβερς), Ντένις (71' Οπέντα, 87' Κουλς), Ντιατά.

Η Σαχτάρ «πάγωσε» την Αταλάντα στο Μιλάνο

Στο άλλο απογευματινό ματς της ημέρας, η Αταλάντα φιλοξένησε στο «Σαν Σίρο» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με τους Ιταλούς να είναι καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με τον Ζαπάτα στο 28', αφού νωρίτερα είχαν χάσει και πέναλτι. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε μια αντεπίθεση με τον Ζούνιορ Μοράες στο 41'.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με την Αταλάντα να πιέζει για το 2-1 και να έχει δοκάρι, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σαχτάρ χτύπησε και πάλι με τον Σόλομον και πήρε ένα τεράστιο διπλό.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο (68' Μουριέλ), Χάτεμπερ, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Καστάν (57' Γκόσενς), Γκόμες, Ιλιτσιτς (57' Μαλινόβσκι), Ζαπάτα.

Σαχτάρ Ντόνετσγκ (Λουίς Κάστρο): Πιάτοβ, Μπόλμπατ, Κριβτσόβ, Ματβιένκο, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μάρλος (86' Κονοπλιάνκα), Κοβαλένκο, Πάτρικ (69' Σόλομον), Τάισον, Μοράες.