Φάση από το Άρσεναλ - Σταντάρ Λιέγης

«Τεσσάρα» η Άρσεναλ, ήττα ΑΠΟΕΛ στη Σεβίλλη

© AP Photo / Matt Dunham
0 0 0

Οι «κανονιέρηδες» στο Λονδίνο συνέτριψαν τη Σταντάρ Λιέγης με 4-0, ενώ οι μαχητικοί «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν με 1-0 από τη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Στα ματς των 22:00 για τους ομίλους Α’ έως ΣΤ’ είχαμε πολλές ανατροπές και αρκετά ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό κόντρα στη Σεβίλλη, καθώς ηττήθηκε με 1-0 και έκανε τη δεύτερη ήττα του μετά το σοκαριστικό 4-3 από την Ντουντελάνζ στην πρεμιέρα.

Η Άρσεναλ έβαλε εύκολα τέσσερα γκολ στη Σταντάρ Λιέγης, με τον Μαρτινέλι να σκοράρει δις. Η Λάτσιο νίκησε με ανατροπή τη Ρεν με 2-1, όπως και η Σπόρτινγκ τη Λίντσερ με το ίδιο σκορ. Η Άιντραχτ νίκησε δύσκολα 0-1 την Γκιμαράες, ενώ με δυο γκολ του Άνχελ η Χετάφε πήρε τη νίκη με 2-1 στη Ρωσία.

Α΄όμιλος
Σεβίλλη – ΑΠΟΕΛ 1-0

Οι «γαλαζοκίτρινοι» υποχρεώθηκαν σε δεύτερη ήττα μετά από αυτή της πρεμιέρας από την Ντουντελάνζ με 4-3. Χάρη στο γκολ του Ερνάντεθ στο 17΄οι πολυνίκες του θεσμού πήραν τη νίκη με 1-0.

Ντουντελάνζ - Καραμπάγκ 1-4
«Περίπατο» έκαναν στο Λουξεμβούργο οι Αζέροι, καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο μέρος. Ο Ζούμπιρ στο 11’ άνοιξε το σκορ, ο Μίτσελ στο 30’ έκανε το 0-2 και ο Ρίτσαρντ Αλμέιδα με πέναλτι στο 37’ σημείωσε το 0-3 και το 0-4 έγινε από τον Κιντάνα στο 69'. Ο Μπερνιέ έβαλε το γκολ της τιμής στο 90'.

Β’ όμιλος
Μάλμε – Κοπεγχάγη 1-1

Στο σκανδιναβικό ντέρμπι, οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Λάσε Νίλσεν προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με 0-1, αλλά στο 55’ ο Ρόζενμποργκ έφερε το ματς στα ίσα.

Λουγκάνο – Ντιναμό Κιέβου 0-0

Γ’ όμιλος
Τραμπζονσπόρ – Βασιλεία 2-2

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με τον Βίντμερ στο 20’ αλλά οι Τούρκοι μόλις στο 26’ ισοφάρισαν με τον Παρμάκ και έφτασαν στην ανατροπή με το κοντινό σουτ του Σόσα. Όμως η Βασιλεία με τρομερό σουτ του Οκαφόρ στο 80’ έκανε το 2-2.

Κράσνονταρ – Χετάφε 1-2
Ο Άνχελ (36’, 61’) με δύο γκολ έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στους Μαδριλένους, με τον Άρι να μειώνει στο 69’.

Δ’ όμιλος
Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Λίντσερ 2-1

Οι Αυστριακοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους κάνοντας το 0-1 στο 16’ με τον Ράγκουτς. Τα «λιοντάρια» έφεραν το ματς τούμπα σε πέντε λεπτά. Στο 58’ ο Λουίζ Φελίπε ισοφάρισε και στο 63’ ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 2-1

Ρόζενμποργκ – Αϊντχόφεν 1-4

Εύκολο βράδυ είχαν οι Ολλανδοί στη Νορβηγία. Ο Ροζάριο στο 14’ με σουτ άνοιξε το σκορ και στο 38’ ο Μέλινγκ με αυτογκόλ έκανε το 0-2. Ο συνήθης ύποπτος Μάλεν τρία λεπτά μετά καθάρισε το ματς για το 0-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αντεγκμπένρο σε 3-1 με τον Μάλεν να γράφει το 4-1 στο 79’.

Ε’ όμιλος
Σέλτικ – Κλουζ 2-0

Οι «Κέλτες» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη κόντρα στους Ρουμάνους σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Έντουαρντ στο 20’ έκανε το 1-0 και ο Μοχάμεντ Ελιουνούσι στο 59’ σημείωσε το 2-0.

Λάτσιο – Ρεν 2-1
Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Μορέλ από το φάουλ του Γκρενιέ στο 16’ με τους «λατσιάλι» να ανατρέπουν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος. Ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς αρχικά ισοφάρισε στο 64’ κι έφτιαξε για τον Ιμόμπιλε το 2-1 στο 74’.

ΣΤ’ όμιλος
Άρσεναλ – Σταντάρ Λιέγης 4-0

Με πρωταγωνιστή τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι που σκόραρε δις σε δύο λεπτά (14’, 16’) η Άρσεναλ νίκησε εύκολα τη Σταντάρ Λιέγης με 4-0. Ο Γουίλοκ στο 22’ έκανε το 3-0 και συο 57’ ο Θεμπάγιος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Γκιμαράες – Άιντραχτ 0-1
Η κεφαλιά του Εντικά στο 36’ έγραψε το 0-1 για τους Γερμανούς, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Λέο Μπονατίνι, ενώ σπουδαίες αποκρούσεις έκανε ο τερματοφύλακας της Γκιμαράες, Μιγκέλ Σίλβα, με τους Πορτογάλους να πιέζουν πάντως ανεπιτυχώς για την ισοφάριση.