Φάση από το Ζαλγκίρις - Μπασκόνια με τον Γκριγκόνις

Euroleague: Πέρασε από το Κάουνας η Μπασκόνια

Twitter / BC Zalgiris Kaunas
0 0 0

Η Μπασκόνια χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με 58-70 για την πρώτη αγωνιστική της νέας Euroleague. Ξεχώρισε ο Σιλντς.

Οι δύο ομάδες με αρκετές νέες προσθήκες στη σύνθεση τους μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να πάρουν από νωρίς τα ηνία στο σκορ και η φιλοξενούμενη Μπασκόνια με τον Σαβόν Σιλντς ως πρωταγωνιστή προηγήθηκε στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου με 9-13, αλλά οι Λιθουανοί με ένα σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 15-13 ενθουσιάζοντας το κατάμεστο γήπεδο. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 19-19.

Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν με +3 (25-28) στο 17΄ και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (30-37) με τον Σιλντς να έχει ήδη 15 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά με την Μπασκόνια να διατηρεί το προβάδισμα της και να πηγαίνει στη διαφορά στο +9 (46-55) στο 20΄.

Στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις τα έπαιξε όλα για όλα και μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να μειώσει στους 4 (55-59), αλλά ήρθε πάλι ένα ξέσπασμα από τους Βάσκους με ένα σερί 7-0 κάνοντας το 55-66 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Το τελικό σκορ ήταν το 58-70. Ο Σιλντς σταμάτησε στους 19 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70.