22:45 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 10

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με γκολ των Μασούρα και Ελ Αραμπί μέσα σε πέντε λεπτά έκαναν το 1-0 σε 1-2 και πήραν τους τρεις βαθμούς στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το «Κλεάνθης Βικελίδης», επικρατώντας του Άρη με 1-2, νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 1.

Οι γηπεδούχοι στο 7’ προηγήθηκαν με τον Ντιγκινί, όμως ο Ολυμπιακός ανασυγκροτήθηκε, βρήκε το αδύνατο σημείο του Άρη στη δεξιά πλευρά και χτυπώντας εκεί με τον φοβερό Τσιμίκα, έφτασε στην ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ματς διαχείρισης με τον Άρη ουσιαστικά να μην απειλεί τον Σα και το 1-2 να μένει ως το τέλος.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Και ανατροπή και VAR

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιέζοντας ψηλά από το πρώτο λεπτό, όμως στην πρώτη τους καλή στιγμή οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν. Στο 7’ από φάουλ ο Ντιγκινί με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως παρά την ψυχρολουσία σιγά – σιγά επανήλθαν στο πλάνο τους, πιέζοντας ψηλά και κινδυνεύοντας άμεσα όμως να δεχτούν φάσεις στην κόντρα, ιδίως από τον δραστήριο Φετφατζίδη στα δεξιά.

Το ζήτημα ήταν πως τα ανεβάσματα του βραχύσωμου εξτρέμ έκαναν τον Τσιμίκα να αλωνίζει, αν και ο Ολυμπιακός απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ. Ο γρήγορος ρυθμός δεν βόλευε τον Άρη και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση αρχικά και στην ανατροπή.

Στο 33’ ο εξαιρετικός Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά και ο Μασούρας με κεφαλιά έκανε το 1-1 και στο 38’ ο Βαλμπουενά από την ίδια πλευρά εκτέλεσε το φάουλ και ο Ελ Αραμπί με νέα κεφαλιά σημείωσε το 1-2. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με το γκολ του Σουντανί στο 43’ να μη μετράει κατόπιν εξέτασης VAR, αφού ο Αλγερινός, που είχε περάσει στο 38’ αλλαγή αντί του τραυματία Ποντένσε, σκόραρε με το χέρι.

Ο Ολυμπιακός διαχείριση, ο Άρης δεν μπορούσε

Ο Μαντσίνι μπήκε στη θέση του Φετφατζίδη και ο Άρης ξεκίνησε πιο δυναμικά στο β’ μέρος, με τον Ολυμπιακό στο 55’ να χάνει και τον Τσιμίκα με τραυματισμό και τον Τοροσίδη να περνάει μέσα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, θέλοντας να χτυπήσουν στην κόντρα, με τον Άρη να έχει χάσει τον καλό ρυθμό που είχε στο ξεκίνημα. Ο Τερζής θέλοντας να ανεβάσει στροφές η ομάδα του έβαλε τον Μαρτίνες 10άρι στη θέση του Γκάμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε και τον Τόνσο.

Ο Μαρτίνς πέρασε τον Γκερέρο στη θέση του Ελ Αραμπί, με τους ερυθρόλευκους να είναι πολύ επικίνδυνοι στα στημένα αλλά και στην κόντρα, αφού οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά για το 2-2. Εν τέλει, δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τους τρεις βαθμούς.