Ο Γιάνις Τίμας στο Χίμκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ

Euroleague: Τα «χρειάστηκε» αλλά νίκησε η Χίμκι - Βίντεο

© Sputnik / Anton Denisov
0 0 0

Η Χίμκι έκανε το δύο στα δύο στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 79-76 της Μπασκόνια στη Ρωσία κάνοντας την αναμέτρηση θρίλερ στο φινάλε της.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε φουριόζα το ματς και έδειξε πως θα περνούσε ένα πολύ εύκολο απόγευμα παίρνοντας διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (27-17), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί ανέβασαν την απόδοση τους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τέσσερις πόντους διαφορά (43-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο 23΄ κάνοντας το 49-48 και το παιχνίδι απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον με τους Σβεντ και Έβανς να συνδυάζονται εξαιρετικά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο +7 (62-55) υπέρ της Χίμκι.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου η ρωσική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 71-65 και τελικά έφτασε στη νίκη με 79-76 με ετον Σβεντ να σημειώνει 21 πόντους και να μοιράζει 8 ασίστ, ενω το Τίμα με 18 και ο Εβανς με 17 τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σενγκέλια με double double (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76