Ο Μπράντον Ντέιβις στο Ζενίτ - Μπαρτσελόνα

Euroleague: Ξέσπασε στο τέλος η Μπαρτσελόνα στη Ζενίτ

© Sputnik / Alexander Halperin
0 0 0

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, αλλά στο τέλος επικράτησε πολύ εύκολα με +24 ( 87-63).

Η ρωσική ομάδα έβαλε δύσκολα για τριάντα λεπτά στους Καταλανούς με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και να πηγαίνει πόντο - πόντο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ και εκτόξευσαν τη διαφορά και έκαναν το δύο στα δύο στην Euroleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζενίτ ήταν μπροστά στο σκορ με μόλις ένα πόντο (20-19), αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Μπαρτσελόνα στο +3 (40-43). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά με τη Ζενίτ να περνάει μπροστά με ένα σερί 4-0 (44-43), αλλά με τον Κούριτς πρωταγωνιστή οι Ισπανοί έκαναν το 52-55 και το δεκάλεπτο έληξε με 56-59.

Στη τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική και με ένα σερί 5-0 έφτασε στο +8 (56-64) και στο +9 (59-68) με τη διαφορά όλο να ανεβαίνει και η αναμέτρηση τελείωσε στο +24 (63-87). Για τους νικητές ο Μίροτιτς έκανε double – double (17π, 10ριμπ.) και ο Κούριτς σταμάτησε στους 24 πόντους.

Τα δεκαλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87