Ο Λάρκιν στο Εφές Άλμπα Βερολίνου

Euroleague: Γλίτωσε στην παράταση η Εφές

© Φωτογραφία: Twitter / Turkish Airlines EuroLeague
0 0 0

Η Άλμπα Βερολίνου έβαλε δύσκολα στην Εφές μέσα στην Πόλη με τους Τούρκους να επικρατούν στην παράταση με 106-105 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Με πρωταγωνιστές του Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίσιτς η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει τη πρώτη της νίκη στην Euroleague, αλλά έπρεπε να παίξει 45 λεπτά για να τα καταφέρει κόντρα στους σκληροτράχηλους Γερμανούς.

Η αναμέτρηση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με την Άλμπα να είναι στο +7 (16-23) στο 7', αλλά η Εφές το γύρισε με ένα σερί 11-2 (27-25). Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες πολύ κοντά (43-40) όπως και στην επανάληψη με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 29' με 69-69.

Στο 35΄η Άλμπα ξέφυγε με +6 (80-86), αλλά η Εφές πάντα έβρισκε απαντήσεις με το αποτέλεσμα στη κανονική διάρκεια να είναι 95-95. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 106-105.

O Βασίλιε Μίτσιτς τελείωσε το ματς με double double (23 πόντους, 13 ριμπάουντ) και ο Σέιν Λάρκιν σταμάτησε στους 26 πόντους. Από την Άλμπα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόκας Γκεντράιτις με 21 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95 (κ.α.), 106-105 (παρ.)

Ο Σέιν Λάρκιν στο Sputnik: Η ασθένεια που μου άλλαξε τη ζωή