Οι παίκτες της Αρμάνι Μιλάνο Σκόλα Σέρχι Ροντρίγκεθ και Ταρκέφσκι

Euroleague: Με τη ψυχή στο στόμα η Μιλάνο

© Φωτογραφία: Twitter / Olimpia Milano
0 0 0

Η Αρμάνι Μιλάνο σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση απέναντι στη Ζαλγκίρις με 85-81 στην Ιταλία και χρειάστηκε τις βολές στο τέλος για να τα καταφέρει.

Μπορεί η ιταλική ομάδα να μην έχασε ποτέ το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η λιθουανική είχε κολλήσει σαν βδέλα πάνω της και δεν την άφηνε να ξεφύγει.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο και +16 (23-7) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι Λιθουανοί μείωσαν στο ημίχρονο σε 43-36.

Στην επανάληψη, η Αρμάνι Μιλάνο ξανά πήρε διψήδια διαφορά με +12 (55-43) στο 23’, αλλά η Ζαλγκίρις με σερί 7-0 έκανε το (55-50) στο 25’ και το δεκάλεπτο έληξε 64-59. Στην τελευταία περίοδο, οι Ιταλοί έφτασαν στο +10 (73-63) στο 33’, αλλά με σερί πάλι 7-0 μείωσαν στους τρεις πόντους (73-70)

Με περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος να απομένουν οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 81-74, αλλά η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους μείωσε στο καλάθι (81-79) στα 25 δευτερόλεπτα και εκεί έπαιξαν ρόλο οι βολές με την Αρμάνι να επικρατεί με 85-81.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ σταμάτησε στους 17 πόντους και ο Γουόκαπ είχε 19 για τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81.

Euroleague: Γλίτωσε στην παράταση η Εφές