Φάση από το Ιταλία - Ελλάδα με τον Μπακασέτα

Η Ιταλία το εισιτήριο, η Ελλάδα το χειροκρότημα

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
0 0 0

Η Ελλάδα έδειξε ένα καλό πρόσωπο απέναντι στην Ιταλία, αλλά έχασε με 2-0 στη Ρώμη με τη «σκουάντρα ατζούρα» να παίρνει το εισιτήριο για το Euro 2020.

Η Εθνική Ελλάδας ήθελε να δείξει αντίδραση και να κάνει restart μιας και δεν είχε ελπίδες πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020 με τον Τζον Φαν Σιπ να χρησιμοποιεί αρκετούς νεαρούς παίκτες μένοντας ικανοποιημένος παρά την ήττα με 2-0 στη Ρώμη από την Ιταλία.

Η Ελλάδα την τεράστια ευκαιρία

Η Ιταλία ήθελε τη νίκη για να προκριθεί και μαθηματικά στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2020, αλλά δεν το έδειξε στο πρώτο ημίχρονο που σίγουρα θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα. Σε ένα κατάμεστο «Ολίμπικο» στη Ρώμη η «σκουάντρα ατζούρα» μπήκε πολύ νωθρά μάλλον υποτιμώντας την Ελλάδα.

Η γαλανόλευκη με τα πολλά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 12΄ για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τάσος Μπακασέτας βρήκε εξαιρετικά τον Δημήτρη Λημνιός, ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ντοναρούμα.

Η ελληνική ομάδα δεν έχασε κάποια άλλη ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά με τους γηπεδούχους να μην απειλούν τον Πασχαλάκη με καθαρή ευκαιρία, δεν είχαν σουτ εντός εστίας, παρά μόνο με σουτ από μακριά που δεν ανησύχησαν τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Σε κενή εστία άουτ ο Κουλούρης, πέναλτι για την Ιταλία

Τίποτα δεν άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την Ιταλία να μην μπορεί να βρει ρυθμό και έχασε τη πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 55΄με κεφαλιά του Ιμόμπιλε που έδιωξε ωραία στη γωνία του ο Πασχαλάκης.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ευθύμης Κουλούρης έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-1 για την Ελλάδα όταν ο Λημνιός γύρισε ωραία από τα δεξιά και ο φορ της Τουλούζ σε κενή εστία σημάδεψε τα πλαϊνά δίχτυα του Ντοναρούμα.

Σα να μην έφτανε αυτό στην επόμενη φάση η Ιταλία κέρδισε πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Μπουχαλάκης σε σουτ του Ινσίνιε. Ο Ζορζίνιο σημάδεψε σωστά απέναντι από τον Πασχαλάκη γράφοντας το 1-0 στο 63'.

Οι Ιταλοί θέλησαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη που θα τους έστελνε στα τελικά του Euro 2020 και απείλησαν αρχικά με τον Ινσίνιε στο 71' που έπιασε ωραίο σουτ που πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι έκανε το τσαφ στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Ντοναρούμα.

Καθάρισε με Μπερναντέτσκι

Στο 78' τελείωσαν όλα με τον Μπερναντέτσκι να σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε λίγο στον Γιαννούλη, ο Πασχαλάκης έπεσε αργά και η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα για το Ιταλία - Ελλάδα 2-0. Στο 85΄, η Ιταλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-0 με τον Ινσίνιε να νικιέται σε τετ α τετ από τον Πασχαλάκη.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινάτσολα, Μπαρέλα (86' Ζανιόλο), Βεράτι, Ζορζίνιο, Κιέζα (40' Μπερναντέτσκι), Ινσίνιε, Ιμόμπιλε (79' Μπελότι).

Ελλάδα (Φαν Σιπ): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Σιόβας, Μπουχαλάκης (75' Γιαννούλης), Ζέκα, Κουλούρης (67' Τάσος Δώνης), Μπακασέτας (79΄Μάνταλος), Χατζηδιάκος, Λημνιός και Κουρμπέλης.

Μαντσίνι: Δεν θα είναι εύκολο με την Ελλάδα

Φαν Σιπ: Πρέπει να αντιστρέψουμε την κατάσταση