06:36 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 10

Όπως στον αγώνα με τη Βιλερμπάν, το ματς με την Αρμάνι πήγε στην τελευταία επίθεση, ο Καλάθης ήταν πάλι μοιραίος, αστόχησε και οι πράσινοι έχασαν με 78-79 στο ΟΑΚΑ

Κατά σατανική σύμπτωση το σενάριο απόψε στο ΟΑΚΑ γράφτηκε όπως και πριν από μια βδομάδα στην ήττα από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία. Ο αγώνας πήγε στην τελευταία επίθεση, ο Καλάθης πήρε το σουτ στα 8’’, δεν το έβαλε και ο Παναθηναϊκός έχασε με 78-79.

Πρώτη ήττα για τους πράσινους φέτος στο ΟΑΚΑ, το ρεκόρ είναι 2-3 και η Αρμάνι έφυγε για δεύτερη σερί σεζόν νικήτρια.

Το ζήτημα είναι πως ο Παναθηναϊκός άφησε να πάει το ματς πόντο – πόντο και μόλις βρήκε μομέντουμ στο 4ο δεκάλεπτο οι Ιταλοί με τρία σερί τρίποντα ανέτρεψαν και πάλι την κατάσταση και νίκησαν έχοντας κορυφαίους τους Μίτσοφ και Σκόλα και το εξωπραγματικό 14/26 τρίποντα, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 3/20. Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Καλάθη με 23 πόντους (4 ασίστ, 5 ριμπ.) και φοβερό Ουάιλι με 17 πόντους και 7 (!) επιθετικά, όμως δεν ήταν αρκετοί.

Σκόλα σε mood… Μουντομπάσκετ

Το περίεργο ψηλό σχήμα της Αρμάνι με ένα γκαρντ και τρία φόργουορντ είχε αποτέλεσμα, με τον Σκόλα με φόρα από το Μουντομπάσκετ να έχει 2/3 τρίποντα για το 10-15 στο 5’ με τον Πεδουλάκη να βάζει Ουάιλι αντί του Παπαγιάννη, ενώ το σχήμα ψήλωσε πιο πολύ με την είσοδο του Τζόνσον. Με σερί 6-0 και 4 πόντοι του Ουάιλι ο Παναθηναϊκός έκανε το 16-15 στο 7’ και το 18-15 με τον Παπαπέτρου. Δυστυχώς, η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με 9-2 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-24, με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/5 τρίποντα στο δεκάλεπτο και τον Σκόλα 11 πόντους.

1/11 τρίποντα…

Οι πράσινοι ξεκίνησαν με καλή άμυνα, με τον Πεδουλάκη να στέλνει τον Μήτογλου στο 5 στον Ταρσέφσκι για το 28-28 στο 14’. Το δεύτερο φάουλ του «Τσάτσο» τον έστειλε στον πάγκο, όμως στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναθηναϊκός έπαιρνε μεν τα ριμπάουντ (19 σύνολο), όμως είχε 0/9 τρίποντα με τον Καλάθη να βάζει το πρώτο στο τέλος του ημιχρόνου για το 38-38. Οι πράσινοι είχαν λίγα λάθη (4), αλλά και σε κακό βράδυ τον Φριντέτ (2π. με 0/2 τρίποντα).

Κλειστό ματς αλλά οι Ιταλοί 11/18

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι με βαρύ σχήμα με την Αρμάνι να ξεφεύγει με 5 (42-47 στο 23’), αλλά ο σεληνιασμένος Ουάιλι με 4 σερί πόντους (12 στο ματς) και συνολικά 6 επιθετικά ριμπάουντ έκανε το 50-49 στο 25’. Το ματς ήταν κλειστό με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (57-58 στο 29’), όμως η έξοδος του Καλάθη και το εξωπραγματικό 11/18 στα τρίποντα των Ιταλών (ο Παναθηναϊκός είχε 1/13) έφεραν το 57-61 στο δεκάλεπτο. Ένα μικρό σερί του Φριντέτ δεν ήταν αρκετό για τους πράσινους που είχαν πολλά θέματα να λύσουν.

Πήγε στράφι το σερί

Ο Παναθηναϊκός με σερί 11-0 και τον Ουάιλι να βγάζει λαγούς από το καπέλο έκανε το 61-57 σε 68-61, δείχνοντας να έχει το μομέντουμ για τη νίκη. Η Αρμάνι όμως έβαλε τρία σερί τρίποντα για το 70-68, ο Καλάθης με δικούς του πόντους το 76-72, ο Μίτσοφ με έμμεσο τρίποντο μείωσε στον πόντο και αφού οι Ιταλοί έχασαν τέσσερις (!) επιθέσεις, ο νεαρός Μορασκίνι είχε 2/2 βολές για το 78-79 και ο Καλάθης στο τέλος αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράις 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρίποντα), Τζόνσον 4 (0/3 τρίποντα), Φρεντέτ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).