11:05 11 ΙΟΥΛΙΟY 2020
0 0 0

Οι Λιθουανοί νίκησαν στην έδρα τους τη Ρεάλ με 86-73, οι Τούρκοι πήραν την πρώτη νίκη με 87-80 επί της Μπασκόνια, ενώ η ΤΣΣΚΑ έκανε το 3x3 κόντρα στη Χίμκι με 99-86.

Oι εκπλήξεις δεν έλλειψαν και σήμερα στα πρώτα ματς της 3ης αγωνιστικής της Euroleague, καθώς η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε 86-73 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ξεχώρισε επίσης η πρώτη νίκη της Φενέρμπαχτε (87-80 την Μπασκόνια), η επιβλητική επικράτηση της Μπάγερν επί της Βιλερμπάν με 104-63, ενώ η ΤΣΣΚΑ έκανε εύκολα το 3x3 με τη Χίμκι. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς με 84-69.

Στη Λιθουανία η Ζαλγκίρις με ηγέτη τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ζακ Λεντέι και με εξαιρετικό Χέις νίκησε τη Ρεάλ που είχε άφαντο τον Ταβάρες και τον Ρούντι για να χάσει με 86-73.

Η «Φενέρ» έκανε σεφτέ με την Μπασκόνια με 87-80 με τρομερό Ντε Κολό που έβαλε 39 πόντους με 12/15 δίποντα.

Στη Μόσχα οι πρωταθλητές Ευρώπης της ΤΣΣΚΑ με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς που σημείωσε τους 18 από τους 28 συνολικά πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο νίκησαν εύκολα τη Χίμκι με 99-86 με τον Σβεντ να έχει 25 πόντους.

Η Βιλερμπάν μετά το 2x2 επί Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού προσγειώθηκε ανώμαλα, καθώς συνετρίβη από την Μπάγερν με 104-63, με τους Βαυαρούς να έχουν 10/12 τρίποντα και ηγέτη τον Λο με 19 πόντους.

Τέλος, στη μάχη των δύο πρώην «ερυθρόλευκων» στον πάγκο, ο Σφαιρόπουλος νίκησε τον Τόμιτς στην παράταση. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή βραδιά τους Ουόλτερς (15π.) και Ουίλμπεκιν (16π.) και στον έξτρα χρόνο βρήκαν τα μακρινά σουτ και πήραν τη νίκη.