22:41 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε ήττα σοκ στο ΣΕΦ από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη παράταση με 68-77 για την Euroleague, αφού ήταν πάρα πολύ κακός επιθετικά.

Ο Ολυμπιακός τα είδε όλα απέναντι στη «σταχτοπούτα» της Ευρωλίγκα, Ζενίτ, αφού χρειάστηκε με επικό μάλιστα τρόπο να στείλει το ματς στην παράταση από το πουθενά, αλλά εκεί δεν τα κατάφερε και έχασε με 68-77 με τους Ρώσους να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Από 12-0 σε 19-20

Ο Ολυμπιακός, όπως και στο ματς με τη Βαλένθια, ξεκίνησε καταιγιστικά το δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 12-0, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τη Ζενίτ να κάνει ένα σερί 6-0 και να μειώνει σε 12-6. Οι ερυθρόλευκοι ξανά πήγαν τη διαφορά στο +9 (17-8) και σταμάτησαν εκεί με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να κάνει πάλι ένα σερί 6-0 (17-14) με συνεχόμενα τρίποντα και το δεκάλεπτο την βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-20 με νέο σουτ έξω από τα 6,75μ.

Με το προβάδισμα η Ζενίτ στο ημίχρονο

Ο ρωσικός σύλλογος ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο όπως σταμάτησε το πρώτο, δηλαδή με τρίποντο για το 19-23 και πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα με +5 με νέο τρίποντο από τον Ρενφό (21-26). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός... ξύπνησε και με ένα σερί 10-0 πήρε τα ηνία του αγώνα με 31-26, αλλα και πάλι πάτησε... φρένο! Η ομάδα του Πλάθα μείωσε στον πόντο (31-30) με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +4 (36-32), όμως, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα με 36-38.

1/18 τρίποντα για τον Ολυμπιακό

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κεζμούρα μπήκε πάλι νωθρά και παίζοντας άμυνα με τα... μάτια βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους διαφορά (38-44) στο 24΄ και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο +10 (38-48) με συνεχόμενους πόντους του Πονίτκα.

Οι ερυθρόλευκοι έκανε ένα σερί 6-0 για το 44-48, αλλά δεν είχε συνέχεια με τη Ζενίτ με ένα ξέσπασμα να πηγαίνει τη διαφορά στο +8 (45-53) και ο Παπανικολάου με ωραίο τρόπο μείωσε εκ νέου στους έξι (47-53) που ήταν και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τους Πειραιώτες να έχουν 1/18 τρίποντα.

Ισοφάρισε σε 48 δευτερόλεπτα με -6

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να δώσει χαρά στους 7.163 φίλους του που βρέθηκαν στο ΣΕΦ και ξεκίνησε με τρίποντο του Πάντερ τη μείωση του σκορ (50-53) και ο Ολυμπιακός για περίπου πέντε λεπτά έμεινε άποντος με τη Ζενίτ να κάνει το 50-57 στο 35'.

Τότε, ο Κόνιαρης με δύο σερί τρίποντο έφερε τη διαφορά στους τρεις (56-59) με τον Πάντερ τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης να φέρνει το ματς σε απόσταση αναπνοής (58-59) με δύο βολές. Η Ζενίτ με ένα τρίποντο του Χόλινς και ένα καλάθι και φάουλ του Πονίτκα πήγε στο +6 (58-64) με τον Πάντερ να δίνει πάλι ελπίδες στον Ολυμπιακό με τρίποντο και ο Παπανικολάου με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν ευστόχησε έξω από τα 6,75 μ. για την ισοφάριση (64-64) και την παράταση αφού η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τέσσερις πόντοι στην παράταση

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στην παράταση με 65-64 με μια εύστοχη βολή του Παπανικολάου, αλλά η Ζενίτ ξέφυγε με +5 (65-70). Οι Πειραιώτες ήταν χωρίς μυαλό και άστοχοι με την ρωσική ομάδα να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (67-75) με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σπανούλης μείωσε με μια βολή, αλλά ο Αγιόν διαμόρφωσε το τελικό 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64, 68-77

Ο Γκουστάβο Αγιόν στο Sputnik: Ανώτερος ο Παναθηναϊκός, από τον Ολυμπιακό

LIVE Euroleague: Ολυμπιακός - Ζενίτ