14:14 09 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
0 0 0

Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο έργο στη Βαρκελώνη απέναντι στην Άλμπα επικρατώντας με +19 (103-84), ενώ η Εφές απέδρασε από την έδρα της Βαλένθια με 78-83.

Στη Βαλένθια οι δύο ομάδες πήγαιναν στο πρώτο ημίχρονο κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο στο +4 (27-23) και το ημίχρονο τους βρήκες στο +7 (46-39). Όμως, στην επανάληψη η Εφές έδειξε την ομάδα που έφτασε πέρσι μέχρι τον τελικό του Final Four της Euroleague.

Με πρωταγωνιστές τους Σιμόν που σταμάτησε στους 19 πόντους και τον Πίτερς με 15, η τουρκική ομάδα στο 24΄ ήταν πίσω στο σκορ με 53-50, αλλά σε έξι λεπτά πέτυχε 19 πόντους και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με +6 (63-69). Στη τελευταία περίοδο, η Εφές δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και επικράτησε με 78-83. Για τους Ισπανούς ο Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83

Επίδειξη δύναμης η Μπαρτσελόνα

Στο άλλο ματς που διεξήχθη στην Ισπανία η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 103-84 το τελικό σκορ να τα λέει όλα. Οι Γερμανοί για 20 λεπτά έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο +6 (19-25), αλλά πήγαν στο ημίχρονο με δύο πόντους διαφορά (46-44).

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν καταιγιστικό για την Μπαρτσελόνα που έδειξε στους Βερολινέζους ποιος είναι το αφεντικό επικρατώντας με +19 (103-84).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84

Ο Γκουστάβο Αγιόν στο Sputnik: Ανώτερος ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό