Ο Χιλάλ Σουντανί στο ματς Ολυμπιακός - ΟΦΗ

«Καθάρισε» με Σουντανί και σκέφτεται την Μπάγερν

© Φωτογραφία : Intime sports/VOLITAKIS STELIOS
0 0 0

O Αλγερινός επιθετικός με δύο πολύ όμορφα σε εκτέλεση γκολ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 2-1 κόντρα στον μαχητικό ΟΦΗ που στο 1-1 είχε και δοκάρι με τον Ναμπί

Ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1 νίκησε τον ΟΦΗ με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρη σε δύο καλά 20λεπτα στις αρχές των ημιχρόνων και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ πλέον σκέφτεται το ματς με την Μπάγερν την Τρίτη (22/10) για το Champions League.

Ο Χιλάλ Σουντανί με δύο πανέμορφα γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής, ενώ ο Γκερέρο πέτυχε κι ένα τρίτο, αλλά ορθά δεν μέτρησε κατόπιν υπόδειξης του VAR ως οφσάιντ. Οι «ομιλίτες» είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ναμπί που είχε και δοκάρι στο 1-1.

Μεγάλη συζήτηση θα προκαλέσει η φάση του 33’ όπου ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σεμέδο στον Φιγκειρέδο, με τον διαιτητή να εξετάζει και το VAR και να λέει «παίζετε». Στο τέλος του αγώνα υπήρξαν πάντως χλιαρές αποδοκιμασίες.

Δείτε ΕΔΩ το  LIVE

Καλός ρυθμός, 1-1 το σκορ

Ως συνήθως, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με πίεση ψηλά για το γκολ και παραλίγο να το βρει στο 3’ όμως το δυνατό σουτ του Λοβέρα βρήκε το κάθετο δοκάρι. Ο αγώνας είχε πολύ καλό ρυθμό, με τον ΟΦΗ φανερά να περιμένει για να χτυπήσει στην κόντρα.

Το γκολ τελικά για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11’ με την ωραία κεφαλιά του Σουντανί που νίκησε στον αέρα τον Νάστο για το 1-0. Ποντένσε, που έδωσε την ασίστ, και Λοβέρα στο ξεκίνημα είχαν προβληματίσει πολύ τους Κοροβέση και Μαρινάκη στα άκρα, με τον ΟΦΗ πάντως να μην έχει κλειστεί. Οι Κρητικοί παρέμεναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, όπως φάνηκε και στο 21’ με τον Αβραάμ να κόβει τον Τσιλιανίδη που έβγαινε τετ-α-τετ, ενώ προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά.

Το πρέσινγκ αντίστοιχα των γηπεδούχων δυσκόλευε τους «ομιλίτες», οι οποίοι στο μεταξύ ζήτησαν πέναλτι στο 33’ σε μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Φιγκειρέδο, όμως και με τη συνδρομή του VAR o Παπαδόπουλος δεν έδωσε κάτι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά τελικά το γκολ το έβαλε ο ΟΦΗ στις καθυστερήσεις με το άπιαστο σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή.

Δοκάρι, γκολ και VAR

Ίδια εικόνα είχαμε στο β’ μέρος με δοκάρι ευκαιρίες και γκολ στα πρώτα 13 λεπτά. Στο 54’ ο Ναμπί με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε το κάθετο δοκάρι αλλά τρία λεπτά μετά έγινε το 2-1. Ο Νάστος λόγω του πρέσινγκ έκανε λάθος έξω από την περιοχή και ο Σουντανί με τρομερή εκτέλεση νίκησε τον Σωτηρίου. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός είχε προειδοποιήσει με τις ευκαιρίες των Αβραάμ και Ποντένσε πάντως.

Ο Μαρτίνς στο μεταξύ έβαλε τον Μασούρα στη θέση και λίγο μετά έκανε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Τοροσίδης είχε ενοχλήσεις. Ο Γκερέρο στο 66’ βρήκε δίχτυα, όμως με καθυστέρηση και χρήση VAR το γκολ σωστά δεν μέτρησε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Γκασπάρ.

Μετά το γκολ και με την είσοδο του Καμαρά, ο Ολυμπιακός κάθισε αδικαιολόγητα πίσω για να κρατήσει το 2-1, δίνοντας θάρρος στον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί μπορεί να μην απείλησαν ευθέως τον Σα, άγχωσαν όμως τους γηπεδούχους που τελικά πήραν τη νίκη με 2-1.