Ο Μάνταλος σκοράρει στο ΑΕΚ - Βόλος ΝΠΣ

Ο Μάνταλος έδωσε τη λύση στην ΑΕΚ

© Φωτογραφία : Intime Sports / VICHOS NIKOS
0 0 0

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Βόλο στη Ριζούπολη και επικράτησε με 3-2 έχοντας τον Πέτρο Μάνταλο πρωταγωνιστή με δυο γκολ και μια ασίστ.

Η ΑΕΚ λόγω των εργασιών για τον χλοοτάπητα στο ΟΑΚΑ φιλοξένησε τον Βόλο στη Ριζούπολη για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και απείλησε αρχικά με σουτ του Λιβάγια στο 9΄, αλλά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 17' με τον Χουλτ να κάνει καθοριστική παρέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ προ του Τόρες.

Από ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και κόκκινη ο Βόλος

Τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο Βόλος κυνηγούσαν το γκολ με τον Βέρντε να βρίσκεται κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 24΄, όμως, το σουτ του πήγε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βόλος άνοιξε το σκορ με τον Τόρες με τακουνάκι να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Τσιντώτα έπειτα από σέντρα του Μουνίθ.

Η Ένωση έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό της στην κατάμεστη Ριζούπολη ισοφάρισε εφτά λεπτά αργότερα με τον συνήθη ύποπτο, Μάρκο Λιβάγια. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ μέσα στην περιοχή και ο Λιβάγια σημάδεψε τα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1-1. Ο Κροάτης επιθετικός της ΑΕΚ σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 40', αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μάλιστα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μουνίθ για ένα πολύ δυνατό φάουλ στον Μάνταλο.

Δύο γκολ ο Μάνταλος

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ με παίκτη παραπάνω πήρε τα ηνία και την κατοχή της μπάλας, αλλά έκανε την πρώτη σημαντική της φάσης στο 59' με τον Ολιβέιρα να σουτάρει στη γωνία και τον Γκαραβέλη να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο «δικέφαλος» στο 73' κέρδισε πέναλτι με τον Γκαραβέλη να ανατρέπει τον Ολιβέιρα και ο Πέτρος Μάνταλος από την άσπρη βούλα ευστόχησε σωστά για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο αρχηγός της ΑΕΚ έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα για την ομάδα του όταν ο Ολιβέιρα του έδωσε την πάσα και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1.

Εκεί φαινόντουσαν όλα να έχουν τελειώσει μιας και η ΑΕΚ έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, αλλά στο 83΄ ο Δημόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να κοντράρει και πάνω στον Σιμόες, έγραψε το 3-2 και έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (72' Παουλίνιο), Τσινγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46' Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76' Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμάντης, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ Αουγκούστο (85' Ηλιόπουλος), Τόρες (84' Αλάχ), Ράφαελ, Μουνίθ, Γέντρισεκ.