12:16 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
0 0 0

Οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν άνετα (66-82) την Άλμπα Βερολίνου, αλλά έχασαν τον Ουίλ Κλάιμπερν, ενώ οι Ιταλοί υπέταξαν στην έδρα τους την τουρκική ομάδα με 87-74

Στα υπόλοιπα ματς της 4ης αγωνιστικής την Παρασκευή (25/10) πέραν της νίκης της Ζαλγκίρις επί της Βιλερμπάν, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Άλμπα στη Γερμανία με 66-82, ενώ η Αρμάνι επικράτησε της προβληματικής Φενέρμπαχτσε με 87-74.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης στο Βερολίνο έφτασαν στο 4-0, όμως έχασαν τον Ουίλ Κλάιμπερν που τραυματίστηκε και υπάρχουν φόβοι πως έχει υποστεί ρήξη χιαστών.

Τζέιμς (22π. και 5 ασίστ) και Χίλιαρντ (21 με 6/10 τρίποντα) ξεχώρισαν για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ από τους Γερμανούς ο Σνάιντερ είχε 11 όσους και ο Σίκμ, ενώ ο Γκεντράιτις άλλους 10 με 6 ριμπάουντ.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, όταν το 34-39 του ημιχρόνου έγινε 42-61 και κάπου εκεί έληξε η σεμνή τελετή, με τους Γερμανούς να βάζουν μόλις 8 πόντους. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με το ματς να τελειώνει στο 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82

Φόρτσα Αρμάνι

Η ιταλική ομάδα έφτασε στο 3-1 με το 87-74, ενώ η Φενέρμπαχτσε είναι στο  1-3 πλέον και προβληματίζει. Σημαντική η επιστροφή του Αρτούρας Γκουντάιτις (17π.)μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του.

Σέρχι (22π.) και Ντέλα Βάλε με 15 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Μεσίνα που ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο (16-0 στο 8’). Οι Ιταλοί έχτισαν διψήφιες διαφορές από το πρώτο μέρος (41-24 στο 17’) με το ημίχρονο να λήγει 41-29.

Πάνω – κάτω ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γκουντάιτις να μπαίνει κι αυτός στο κάδρο και τη διαφορά στο 26’ στους 15 (61-46).

Οι Τούρκοι με Βέσελι (14π.) και Λοβέρν έκαναν μια προσπάθεια για αντεπίθεση στην 4η περίοδο (81-72 στο 38’), όμως ήταν πια πολύ αργά, αφού η Αρμάνι έκανε 6-0 και έφτασε τελικά στη νίκη με 13 (87-74).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74.