19:33 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Ο «Σάρας» νίκησε τον «Ζοτς» στην Κωνσταντινούπολη με 76-79, υποχρεώνοντας τους Τούρκους σε νέα ήττα ενώ η Βαλένθια έκανε την πρώτη της φετιή νίκη επί της Βιλερμπάν.

Τεράστια νίκη έκανε η Ζαλγκίρις στην Τουρκία επικρατώντας της παραπαίουσας Φενέρμπαχτσε με 79-76, στέλνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 1-5.

Ο Μάριους Γκριγκόνις στη Ζαλγκίρις ήταν τρομερός με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ θετικός ήταν και ο Λεντέι που πρόσθεσε άλλους 16. Ο Ντε Κολό πάλευε πάλι μόνος με 29 πόντους, ενώ ο Σλούκας είχε 13 πόντους και 9 ασίστ.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 74-67 στο 38’ όμως οι Λιθουανοί με σερί 10-0 πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-33, 59-52, 76-79

Στη Βαλένθια η τοπική ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη με το 81-72 επί της Βιλερμπάν.

Οι Ισπανοί είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Ντούμπλιεβιτς (13 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και Κολόμ (9 πόντοι και 6 ασίστ), ενώ από τη γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Λίβιο (20 πόντοι και 4 ασίστ) και Ντιό (17 πόντοι με 6 ασίστ).

Μετά το ισορροπημένο πρώτο 30λεπτο (56-52) αλένθια μπήκε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με δέκα πόντους (70-60).

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν τη νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72