17:39 04 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
0 0 0

Φανερά κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια στη Μόσχα και με προβλήματα τραυματισμών, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν στο ΣΕΦ με από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Με Παπανικολάου στα «πιτς» και Μιλουτίνοφ ανέτοιμο από τη γαστρεντερίτιδα, ο Ολυμπιακός έχοντας και την κόπωση από τον άθλο στη Μόσχα, ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ με 65-90.

Ο Ολυμπιακός ακολούθησε τη Μακάμπι στο σκορ ως το ημίχρονο και το 40-45 , όμως το κακό φαινόταν από πριν, αλλά σίγουρα η τελική διαφορά των 25 πόντων είναι αδικαιολόγητη. Με αυτά και μ’ αυτά οι «ερυθρόλευκοι» είναι στο 2-4 στη Euroleague.

Από τον Ολυμπιακό διασώθηκε ο Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ μέσα σ΄όλα είχε ποσοστό στις βολές 55% (11/20). Η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου έδειξε πολύ καλά στοιχεία με τον «δικό» μας Τάιλερ Ντόρσεϊ να έχει 19 πόντους με 4/6 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ ο Ουίλμπεκιν είχε άλλους 19.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Καλή αρχή, αλλά...

Τσέρι, Σπανούλης, Πολ, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Το 9-2 στο 3’ είχε τους γηπεδούχους στο +7 και τη Μακάμπι φορτωμένη με τέσσερα ομαδικά και δύο λάθη. Με έξι σερί πόντους του Πρίντεζη είχαμε το 15-9 στο 5’, με τον Ολυμπιακό να χτυπά στο τρανζίσιον. Η Μακάμπι με χαμηλό σχήμα απάντησε με δικό της σερί 8-0 για το 17-15, με τον Κεμζούρα να δίνει χρόνο και στον Ρότσεστι που ήταν θετικός. Το δεκάλεπτο έληξε 21-24 με τους γηπεδούχους να χάνουν τον καλό ρυθμό του πρώτου 5λεπτου.

Κακό θέαμα είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά με τη Μακάμπι να ξεφεύγει στο +8 (24-32). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα στην επίθεση, όπου ήταν αργοί και στατικοί και τη Μακάμπι να πηγαίνει στο +10 (30-40). Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Σπανούλη σε εκτέλεση και δημιουργία έκανε το 34-40, για λίγο όμως αφού οι Ισραηλινοί ξανάστειλαν τη διαφορά στο +10 (35-45) με το ημίχρονο να λήγει 40-45. Μέσα σ’ όλα, ο Ολυμπιακός είχε και πέντε χαμένες βολές στο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 8/13.

Τα πρώτα σημάδια

To 45-42 με το τρίποντο του Πολ αποδείχτηκε πυροτέχνημα, αφού η Μακάμπι ξαναπήγε γρήγορα στο +8 (45-53), με τον Ολυμπιακό να ξαναπλησιάζει στους τρεις (50-53). Οι Ισραηλινοί χτύπησαν και πάλι από την περιφέρεια για το 50-61, με τη Μακάμπι να τελειώνει το δεκάλεπτο στο +12 (56-68).

Πλήρης κατάρρευση

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέβασε τους διακόπτες με τη Μακάμπι να χτίζει μεγαλύτερες διαφορές (59-76) φτάνοντας με άνεση στο 65-90 με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 9-22 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 4, Πολ 12 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 3 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16 (1), Κουζμίνσκας 6 (1), Ρούμπιτ 5, Ριντ 1

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 4, Ουιλμπέκιν 19 (4), Έισι 8 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 8, Κάσπι 9 (1), Ντόρσεϊ 19 (4), Ντιμπαρτολομέο 4 (1), Ουόλτερς 10 (2), Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 3