Αντρέ Σιμόες και Γιώργος Μανούσος στο ΑΕΚ - Ατρόμητος

Ματσάρα με νικήτρια την ΑΕΚ

© Φωτογραφία : Intime sports/Grigoris Chrysochoidis
0 0 0

Η Ένωση με το λάθος και την ατυχία του Μανδά ανέτρεψε το 0-1, ισοφαρίστηκε στο 89’ και τελικά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβέιρα νίκησε 3-2 τον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις.

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλασσε ο αγώνας της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο που έληξε 3-2 υπέρ της Ένωσης με γκολ του Ολιβέιρα στο 90+3’.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Μανούσο και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Μανδάς και Νέλσον Ολιβέιρα. Ο 18χρονος τερματοφύλακας του Ατρομήτου, που αποχώρησε κλαίγοντας από τον αγωνιστικό χώρο, ήταν άτυχος στη φάση του 1-1, καθώς η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του και πήγε στα δίχτυα από το σουτ του Πορτογάλου φορ της Ένωσης.

Ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε το τραγικό του λάθος για το 2-1, ο Ανδρούτσος πάγωσε το ΟΑΚΑ στο 89΄για το 2-2, όμως στις καθυστερήσεις πάλι ο Πορτογάλος έκανε το 3-2.

Ο Ατρόμητος είχε κλείσει καλά την ΑΕΚ στα πρώτα 60 λεπτά, όμως χάρη στην είσοδο του Μάνταλου, που έφτιαξε το 3-2, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν λύσεις, με τους φιλοξενούμενους τελικά να φεύγουν με άδεια χέρια παρά την καλή τους εμφάνιση.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ είχε να νικήσει στην έδρα της τον Ατρόμητο για το πρωτάθλημα από το 2015.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

«Ψυχρολουσία» για ΑΕΚ

Ισορροπημένο ματς είδαμε στο ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα, αλλά χωρίς να απειλεί τον Μανδά. Ο Ατρόμητος την πρώτη φορά στο 18’ που πάτησε περιοχή με αξιώσεις, σε μια κόντρα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ανδρούτσου από τον Οικονόμου. Ο Τσιντώτας αρχικά απέκρουσε την εκτέλεση του Μανούσου, όμως ο φορ του Ατρομήτου στην επαναφορά έκανε το 0-1.

Η ΑΕΚ δεν είχε δημιουργία, πλην του Λιβάγια, καθώς η μπάλα δεν έφτανε εύκολα μπροστά και ακόμα και το σουτ του Τσιγκρίνσκι στο 26’ προήλθε από κόρνερ. Οι μεσοεπιθετικοί άλλαξαν θέσεις, με τον Λιβάγια να έρχεται στον άξονα, ο (αρνητικός) Ντέλετιτς αριστερά και ο Βέρντε δεξιά.

Από ένα λάθος του Γούτα στο 35’ προήλθε τριπλή χαμένη ευκαιρία για την Ένωση. Ο Μανδάς νίκησε τον Λιβάγια στο τετ-α-τετ, ο Βέρντε στην επαναφορά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι (η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή) και πάλι ο Κροάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Το ημίχρονο έληξε στο 0-1 με τον κόσμο στο τέλος να γιουχάρει. Άκρως προβληματική η ΑΕΚ, με τον Ατρόμητο να την έχει εγκλωβίσει.

Τρελή εξέλιξη και 3-2

Η είσοδος του νεαρού Στρούγγη αντί του τραυματία Μπάενα σήμανε πως ο Ατρόμητος πλέον έπαιζε με τρεις στην άμυνα. Η ΑΕΚ προσπαθούσε πάλι με τον Λιβάγια να δημιουργήσει, δίχως πάντως αποτέλεσμα, με τον Μάνταλο να περνάει εσπευσμένα στο 59’ αντί του Ντέλετιτς.

Η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση στο 62’ με αυτογκόλ του Μανδά. Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον νεαρό γκολκίπερ, αφού στο σουτ του Ολιβέιρα η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του και μπήκε στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος οπισθοχώρησε πολύ και το πλήρωσε εις διπλούν εξαιτίας και του Μανδά. Αρχικά στο 62’ η μπάλα βρήκε την πλάτη του 18χρονου κίπερ από το σουτ του Ολιβέιρα και έγινε το 1-1. Περίπου μετά από δέκα λεπτά, ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε λάθος κοντρόλ και ο Ολιβέιρα που είχε κυνηγήσει τη φάση έγραψε εύκολα το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 76’ άγγιξαν το 2-2 με τον Βέλλιο, όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε την προβολή του. Ο Κωστένογλου πέρασε και τον Σβάρνα για σιγουριά στο 81'.

Όμως αφού η ΑΕΚ δεν κλείδωσε τη νίκη με ένα τρίτο γκολ, το πλήρωσε καθώς ο Ανδρούτσος στο 89’ με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2, κι όλα έδειχναν πως ούτε και φέτος οι Περιστεριώτες θα έφευγαν ηττημένοι από την Ένωση στο ΟΑΚΑ. Τελικά, στο 90+3΄από κόρνερ και γύρισμα του Μάνταλου ο Ολιβέιρα έκανε το 3-2, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.