Ο Γιώργος Δώνης στον πάγκο του Παναθηναϊκού

Δώνης: Υπάρχει συμμορία που λειτουργεί εις βάρος του Παναθηναϊκού

© Φωτογραφία : Intime sports/NTOUNTOUMIS CHRISTOS
0 0 0

Έξαλλος ήταν ο προπονητής του Τριφυλλιού στη συνέντευξη Τύπου μετά το 2-2 με τον ΠΑΟΚ, ξεσπώντας για όλες τις διαιτητικές αποφάσεις εις βάρος της ομάδας ως τώρα.

Με αφορμή την ισοφάριση από τον ΠΑΟΚ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων από το πέναλτι που καταλογίστηκε, ο Γιώργος Δώνης στη συνέντευξη Τύπου μίλησε με σκληρά λόγια.

Ο τεχνικός του Τριφυλλιού έκανε μια αναδρομή στα διαιτητικά λάθη εις βάρος της ομάδας του στο πρωτάθλημα, λέγοντας ότι «υπάρχει συμμορία που λειτουργεί εις βάρος του Παναθηναϊκού».

Ξεκινώντας τις δηλώσεις του ο Δώνης είπε ότι για τον ίδιο είναι σημαντικό που ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων στα έξι τελευταία ματς η ομάδα έχει προοδεύσει, κάνοντας λόγο για «κλοπή» στο ματς με την Ξάνθη.

Εν συνεχεία τόνισε πως τον ενδιαφέρει πρώτιστα η πρόοδος της ομάδας του και όχι του ελληνικού  ποδοσφαίρου και δεν τον νοιάζει ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ, που αμφότεροι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Παναθηναϊκό. Σε εκείνο το σημείο είπε την ατάκα περί «συμμορίας», λέγοντας ως παράδειγμα το ματς με τη Λαμία, όπου πριν από το γκολ έχει γίνει πέναλτι.

Μετά ανέφερε φάσεις – παραδείγματα που κατά τη γνώμη του η ομάδα του αδικήθηκε από τη διαιτησία, όπως οι μπουνιές Μανιάτη και Ουάρντα, το γκολ οφσάιντ με την Ξάνθη και τον ΟΦΗ. Αντικρούοντας τον ισχυρισμό ότι ο Παναθηναϊκός δεν είναι ισχυρός, είπε πως ο Αλαφούζος έχει βάλει 70 εκατ.ευρώ κι η ομάδα αν και μπορεί δεν κάνει τραμπουκισμούς, σεβόμενη αντιπάλους και διαιτητές. Σημείωσε ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να πάρει το πρωτάθλημα, όμως μπορεί να μπει στην 5άδα και δεν μπορούν να τον κλέβουν.

Κατά τ’ άλλα, είπε πως η ομάδα χρειάζεται συσπείρωση και δεν μπορεί άλλο την εσωστρέφεια και τη μιζέρια, λέγοντας πως ήρθε στον Παναθηναϊκό επειδή μεγάλωσε στα πράσινα.

Για το ματς είπε ότι η ομάδα έκανε εκπληκτικό πρώτο μέρος, ούσα η καλύτερη ομάδα. Στο δεύτερο ανέφερε οτι ο ΠΑΟΚ πίεσε για να σκοράρει, αλλά δεν είχαν πρόβλημα και τελικά δέχτηκαν την ισοφάριση στο τέλος. Επανέλαβε ότι η ομάδα έχει προοδεύσει, τόνισε πως οι παίκτες είναι στενοχωρημένοι και είπε πως ο ίδιος και η ομάδα έχουν κάνει λάθη.

Τέλος για την αποβολή του είπε ότι διαφώνησε με τον χρόνο των καθυστερήσεων, έκανε λόγο για φάουλ στον Περέα στο 90+4 και για αμφισβητούμενο πέναλτι.

Σύμφωνα πάντως με τον πειθαρχικό κώδικα ο Γιώργος Δώνης θα είναι τιμωρημένος για το ντέρμπι της άλλης αγωνιστικής με την ΑΕΚ.