Φάση από τον αγώνα Γιουβέντους - Λοκομοτίβ Μόσχας

«Λύτρωση» στο 90+3’ για τη Γιουβέντους

© AFP 2019 / ALEXANDER NEMENOV
0 0 0

Οι «μπιανκονέρι» τα βρήκαν σκούρα με τη Λοκομοτίβ Μόσχας, όμως τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη - πρόκριση στους 16 με 2-1 χάρη στο γκολ του Ντούγκλας Κόστα

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το ματς της Γιουβέντους με τη Λοκομοτίβ Μόσχας για την 4η αγωνιστική του Δ' ομίλου, με την ιταλική ομάδα να παίρνει τη νίκη αλλά και την πρόκριση στον επόμενο γύρο με το 2-1 που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Η Γιουβέντους προηγήθηκε μόλις στο 4’ εξαιτίας του λάθους του γκολκίπερ Γκιλιέρμε, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του από το φάουλ του Ρονάλντο και τον Ράμσεϊ να τη σπρώχνει στα δίχτυα.

Οι Ρώσοι αντέδρασαν και στο 12’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μίραντσουκ αρχικά να βρίσκει το κάθετο δοκάρι με κεφαλιά και στην επαναφορά να σκοράρει σε κενή εστία. Το ημίχρονο έληξε 1-1 σε ένα ισορροπημένο ματς.

O Γκιλιέρμε στο 56’ σταμάτησε τον Ρονάλντο και όσο περνούσε η ώρα η Γιουβέντους ανέβαζε την πίεση της, δίχως πάντως να απειλεί άμεσα.

Ο Μπονούτσι στο 77’ έδιωξε πάνω από τη γραμμή το σουτ του Ζοάο Μάριο κρατώντας το 1-1 και τελικά στο 90+3΄ο Ντούγκλας Κόστα αφού έπαιξε το 1-2 με τον Ιγκουαΐν, άδειασε δυο αμυντικούς και έκανε το τελικό 2-1 δίνοντας την πρόκριση στη Γιουβέντους.