Στιγμιότυπο από τη νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Άλμπα

Εύκολες νίκες για Μακάμπι και Αρμάνι στη Euroleague

© Φωτογραφία: Twitter/ Maccabi Tel Aviv BC
0 0 0

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 26 πόντους της Άλμπα Βερολίνου στο Τελ Αβίβ, ενώ οι Ιταλοί συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους με το επί 81-74 της Μπασκόνια στην έδρα τους.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε στο Τελ Αβίβ η Άλμπα Βερολίνου, καθώς η Μακάμπι φόρτσαρε από το τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στην ευρεία νίκη με 104-78 φτάνοντας στο 5-2.

Ο Ουίλμπεκιν σε 18’ σημείωσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ ο Ντι Μπαρτολομέο είχε 19 πόντους με 3/4 τρίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κάβανο (14π., 4 ασίστ) και ο Πέιτον Σίβα με 14 πόντους και 8 ασίστ.

Μετά το 21-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο και έφτασαν τους 52 πόντους στο ημίχρονο για το 52-37. Στην 3η περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησε γκάζι φτάνοντας τη διαφορά και στους 28 (83-55) και η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία για το 104-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 52-37, 83-55, 104-78.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Γουίλμπεκιν 16 (4), Έισι, Χάντερ 8, Κάσπι 10, Αβντίγια 4, Ντόρσεϊ 12 (2), Ντιμπαρτολομέο 19 (3), Γουόλτερς 9 (1), Κοέν 4, Μπλακ 13, Ζούσμαν 2.

AΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον, Σίβα 14 , Γκιφάι 9 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ 7 (1), Χέρμανσον 4, Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 12 (2), Τίμα 4, Κάβανο 14 (2), Νόκο 2, Σίκμα 4.

Στο Μιλάνο όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Αρμάνι να κάνει ένα σερί 16-2 να κάνει το σκορ 72-55 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τι είχε προηγηθεί; Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με 19-14 με σερί 7-2 και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (32-32 στο 18’) και το ημίχρονο ήταν 40-34. Η Μπασκόνια έβαλε δύσκολα, καθώς από το 56-46 το έκανε 56-53, όμως ήταν μέχρι εκεί.

Ο Ντέλα Βάλε ήταν πολύ καλός με 15 πόντους και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν ο Σέρχι με 13 πόντους και 2 ασίστ, ο Ρολ με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μίτσοφ με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74