Φάση από το ματς Εσπανιόλ - Λουντογκόρετς 6-0

«Εξάσφαιρη» Εσπανιόλ, άνετα η Γιουνάιτεντ στο Europa League

© AFP 2019 / PAU BARRENA
0 0 0

Η ομάδα της Βαρκελώνης συνέτριψε με 6-0 τη βουλγαρική Λουντογκόρετς, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν εύκολα της Παρτιζάν με 3-0 στο «Όλντ Τράφορντ».

Αναμφισβήτητα, τη νίκη της βραδιάς στα ματς των 22:00 για την 4η αγωνιστική του Europa League πέτυχε η Εσπανιόλ με το 6-0 επί της Λουντογκόρετς. Στο μεταξύ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ντουμπλάρισε τις νίκες της επί της Παρτιζάν με το 3-0 στο «Όλντ Τράφορντ». Μεγάλη νίκη και η Γκλάντμπαχ, 2-1 τη Ρόμα αλλά και της Ρέιντζερς επί της Πόρτο με 3-0.

Στον 7ο όμιλο η Ρέιντζερς καθάρισε τους «δράκους» σε τέσσερα λεπτά (69’ και 73’) με τα γκολ των Μορέλος και Ντέιβις. Στο άλλος ματς του ομίλου, η Φέγενορντ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γιούνγκ Μπόις και στον όμιλο γίνεται σκοτωμός με Γιούνγκ Μπόις και Ρέιντζερς να έχουν από 7 και Πόρτο, Φέγενορντ από 4.

Η Εσπανιόλ με έξι (!) διαφορετικούς σκόρερ νίκησε 6-0 τη Λουντογκόρετς και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32», με τους Βούλγαρους να παίζουν από το 35’ με 9 παίκτες. Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, Φερεντσβάρος και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμειναν στο μηδέν. Πρώτη η Εσπανιόλ με 10, ακολουθούν Λουντογκόρετς (6) και Φερεντσβάρος με 5.

Τρομερά ματς στον 9ο όμιλο. Η Γάνδη με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος έκανε το 1-0 σε 1-3, παίρνοντας μεγάλη νίκη. Στην Ουκρανία η Σεντ Ετιέν ως το 84’ ήταν στο 0-2 με την Ολεξαντρίγια, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Μπεζμπορόντκο και τον Ζαντεράκα στο 90+1’ έκαναν το 2-2. Στη βαθμολογία τα πάντα ανοιχτά, καθώς η Γάνδη έχει 8, 5 η Βόλφσμπουργκ και από 3 οι Ουκρανοί και οι Γάλλοι.

Η Γκλάντμπαχ στον 10ο όμιλο με κεφαλιά του Τουράμ στο 90+5’ νίκησε τη Ρόμα με 2-1, με τον Φάζιο να βάζει και αυτογκόλ για το 1-0 και γκολ για το 1-1! Στο άλλο ματς, η Μπασακσεχίρ έβαλε τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, νικώντας 0-3 τη Βολφσμπέργκερ στην Αυστρία με δυο γκολ του Τσιριβέλι.

Στο Γούλβς – Σλόβαν οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0 με γκολ του Χιμένες στις καθυστερήσεις, όμως ο Mεξικανός σκόρερ τραυμάτισε σοβαρά τον Μπάιριτς στο πρόσωπο, σε προσπάθεια για ανάποδο ψαλίδι, με αποτέλεσμα να έχουμε 12 λεπτά έξτρα χρόνο. Από την άλλη, η Μπράγκα με τον Παουλίνιο να σκοράρει δις, νίκησε 3-1 την Μπράγκα. Η Μπεσίκτας αποκλείστηκε και μαθηματικά, ενώ Μπράγκα (10) και Γουλβς (9) δεν χάνουν την πρόκριση.

Τέλος για τον 12ο όμιλο με γκολ των Γκρίνγουντ, Μαρσιάλ και Ράσφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 3-0 την Παρτιζάν Βελιγραδίου στο «Όλντ Τράφορντ» κι έφτασε τους 10 βαθμούς, παίρνοντας την πρόκριση, ενώ η Αλκμάαρ, που νίκησε 0-5 την Αστάνα, ακολουθεί με 8 και οι Σέρβοι με 4.