08:35 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2019
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Βιλερμπάν με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα, 8 Νοεμβρίου 2019

Ευρωλίγκα: Η Βιλερμπάν «σκότωσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα - Βίντεο

© Φωτογραφία: Instagram / _vodkanestro_
0 0 0

Στο ντεμπούτο του Κώστα Κουφού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη φετινή Ευρωλίγκα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης ηττήθηκε -εκτός έδρας- με 67-66 από τη Βιλερμπάν, το βράδυ της Παρασκευής (8/11), χάρη σε ένα τρίποντο του Τζόρνταν Τέιλορ μόλις 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Η τρίποντη «βόμβα» του Τζόρνταν Τέιλορ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Βιλερμπάν, το βράδυ της Παρασκευής (8/11), κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 67-66 για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Αιχμή του δόρατος των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Μάικ Τζέιμς αφού σημείωσε 6 πόντους με 3/5 δίποντα σε περίπου 5 λεπτά και το σκορ ήταν στο 12-17. Οι Γάλλοι, όμως, δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και με σερί 12-0 ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, διαμορφώνοντας το 33-30 μετά το πρώτο ημίχρονο.

Η διαφορά πήγε και στο +9 για τους Γάλλους (44-35), στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και έτσι πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 50-52 ύστερα από τριάντα λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο επιφύλασσε ντέρμπι αφού το προβάδισμα εναλλασσόταν διαρκώς ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το σκορ, 13" πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ήταν στο 64-66, αλλά το τρίποντο του Τζόρνταν Τέιλορ χάρισε στους Γάλλους τη νίκη μιας και στην τελευταία επίθεση ο Μάικ Τζέιμς δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Στον αγώνα, ο Κώστας Κουφός πραγματοποίησε το ντεμπούτο στη φετινή Ευρωλίγκα με τη φανέλα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη και, σε 6 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα συμμετοχής, σημείωσε μόλις 4 πόντους (2/2 δίποντα).

Έτσι, πλέον, η Βιλερμπάν είναι στο 4-3 και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο 5-2.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66.